Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/436/486/4/06/JK/1
z 10 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/436/486/4/06/JK/1
Data
2006.04.10



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
podatek od spadków i darowizn
wysokość udziałów


Pytanie podatnika
Czy spłata przez Bank udziałów osobie wskazanej przez członka spółdzielni na podstawie art. 16 § 3 Ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r., Nr 188, póz. 1848 z późn. zm.) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn ...?


Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 stycznia 2006 r.(data wpływu : 23 stycznia 2006 r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn ( t.j. z 2004r. Dz. U. Nr.142 poz. 1514 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Bank przedstawił następujący stan faktyczny :
Bank Spółdzielczy jest spółdzielnią i działa min. w oparciu o przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r., Nr 188, póz. 1848 z późn. zm.). Zgodnie z art. 16 § 3 przywołanej ustawy, członek spółdzielni może w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia jest obowiązana po jego śmierci spłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku.
W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym Bank zadał następujące pytanie - czy spłata przez Bank udziałów osobie wskazanej przez członka spółdzielni na podstawie art. 16 § 3 Ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r., Nr 188, póz. 1848 z późn. zm.) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn ...?
Bank stoi na stanowisku, iż w art. l ust. l i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) ustawodawca enumeratywnie wskazał sytuacje stanowiące przedmiot opodatkowania w podatku od spadków i darowizn. Zdaniem pytającego oznacza to, iż spłata przez Bank udziałów na podstawie dyspozycji członka spółdzielni wydanej w oparciu o art. 16 § 3 Prawa spółdzielczego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, gdyż ustawodawca nie wymienił tej sytuacji w zamkniętym katalogu zakreślonym w art. l ust. l i 2 Ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.

Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zmianami) w art. 16 § 3 stanowi, iż członek spółdzielni może w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia jest obowiązana po jego śmierci wypłacić udziały, a prawo z tego tytułu nie należy do spadku.Z kolei zgodnie z art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego - nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
Wypłata przez Bank udziałów na podstawie dyspozycji członka spółdzielni wydanej w oparciu o art. 16 § 3 Prawa spółdzielczego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, gdyż ustawodawca nie wymienił tej sytuacji w zamkniętym katalogu zakreślonym w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
W związku z tym uwzględniając obowiązujące przepisy prawne a także stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę należy stwierdzić, że jeżeli wypłaty udziałów po zmarłym członku Spółdzielnia dokonuje na rzecz osób wskazanych w przepisie art. 16 § 3 ustawy Prawo Spółdzielcze, wówczas udziały te nie wchodzą w skład masy spadkowej i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Należy zauważyć, iż odmienna sytuacja będzie miała miejsce jeżeli członek spółdzielni nie wskazał w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu osoby, której spółdzielnia byłaby obowiązana po jego śmierci wypłacić udziały. Wówczas wypłaty udziałów po zmarłym członku spółdzielnia dokona na rzecz jego spadkobierców. W tej sytuacji udziały te wchodzą w skład masy spadkowej i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, natomiast nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj