Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-148/06/GS/1
z 13 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-148/06/GS/1
Data
2006.09.13



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
modernizacja
przebudowa
remonty
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
W związku z poniesionymi wydatkami Podatnicy pytają, czy tego rodzaju prace są zaliczane do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego i podlegają odliczeniu w ramach ulgi remontowej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1- 4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie odliczenia w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych w okresie od 2003 do 2005 roku na przebudowę więźby dachowej i modernizację poddasza na cele mieszkalne, przedstawione we wniosku z dnia 04.08.2006r. (data wpływu do urzędu 04.08.2006r.), uzupełnionym pismem w dniu 18.08.2006r. i pismem w dniu 08.09.2006r. o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1.Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnicy w 1998 roku zakupili działkę, na której między innymi znajduje się czteroizbowy dom murowany kryty blachą. Dom wymagał kapitalnego remontu, który w miarę możliwości był robiony, tj. wymiana stolarki okiennej, podłóg itp. Po kilku latach użytkowania okazało się, iż spróchniała i zjedzona przez korniki więźba dachowa wymaga wymiany oraz występowały przecieki z przerdzewiałej blachy. W związku z tym Podatnicy postanowili zrobić kapitalny remont dachu i przy okazji modernizację poddasza na cele mieszkalne. Ponieważ w/w prace wymagały pozwolenia, dlatego też po zgłoszeniu tego faktu do Starosty wydana została w dniu 16.12.2003r. decyzja zatwierdzająca projekt budowlany inwestycji polegającej na przebudowie więźby dachowej na budynku mieszkalnym. Wykonywane prace polegały na zmianie typu więźby, tj. zmieniona została konstrukcja dachu z dwuspadowego krokwio - płatowego pokrytego blachą stalową na mansardową z pokryciem blacho - dachówką plus ocieplenie watą mineralną, bez podnoszenia murów. Na poddaszu, gdzie znajdowały się dwa pomieszczenia użytkowe, wykorzystywane sezonowo, zostały rozebrane ścianki działowe, które w zamian mają być powiększone i wykonane z lekkich ścianek szkieletowych z pokryciem płytami gipsowo - kartonowymi, z przeznaczeniem pomieszczeń do wykorzystania całorocznego. Wszystkie wydatki poniesione w tym okresie traktowane były jako remont i modernizacja budynku i odliczone w ramach ulgi remontowej.

2. Przedmiot interpretacji: W związku z poniesionymi w/w wydatkami Podatnicy pytają, czy tego rodzaju prace są zaliczane do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego i podlegają odliczeniu w ramach ulgi remontowej.

3.Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnicy uważają, iż poniesione wydatki w związku z przebudową więźby dachowej oraz modernizacją poddasza na cele mieszkalne prawidłowo odliczone zostały w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 12 ust.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) podatnicy mają prawo do odliczenia od podatku poniesionych w latach 2003 - 2005 wydatków, o których mowa w art. 27a ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

W myśl w/w art. 27a ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony według art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki: 1). mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), 2). zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1 w/w ustawy), 3). nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie (art. 27a ust. 7 pkt 1 w/w ustawy), 4). dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 w/w ustawy).

Za remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników ich wyposażenia.

Za modernizację natomiast uważa się trwałe ulepszenie (unowocześnienie) istniejącego już lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego. Zgodnie z tymi pojęciami roboty remontowe i modernizacyjne polegają na wymianie, naprawie, zmianie, przebudowie elementów lokalu lub budynku już istniejącego w celu przywrócenia lub poprawy ich stanu pod względem użytkowym i technicznym. Strych (poddasze) nie był ani nie jest lokalem mieszkalnym lecz jest lokalem użytkowym, a dopiero po wykonaniu odpowiednich prac adaptacyjnych będzie miał charakter mieszkalny.

W związku z powyższym nie mogli Państwo dokonać odliczenia wydatków poniesionych na ten cel w okresie od 2003 do 2005 roku w ramach ulgi z tytułu remontu lokalu mieszkalnego. Obowiązujące przepisy w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2002r. nie przewidują odliczenia od podatku wydatków poniesionych na przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991r. (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), tylko podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a - f) ustawy, a więc między innymi na przebudowę pomieszczenia niemieszkalnego na lokal mieszkalny, przysługiwało na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od 01 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2004r.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż nie przysługuje Państwu prawo do opisanej wyżej ulgi, ponieważ prace rozpoczęte zostały w 2003r., a korzystać z niej mogli tylko podatnicy kontynuujący inwestycję rozpoczętą przed 01.01.2002r.

W wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (załącznik nr 1 do w/w rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1996r.) w poz. 4 pkt 3 ujęto remont lub modernizację elementów konstrukcyjnych budynku lub ich części, dotyczących konstrukcji i pokrycia dachu. W świetle powyższych przepisów zaliczeniu do przysługującego w ramach ulgi remontowej limitu podlega tylko ta część poniesionych przez Państwa wydatków, która wiąże się bezpośrednio z remontem budynku lub jego modernizacją, tj. dotyczy zakupu materiałów i usług przeznaczonych na remont (modernizację) konstrukcji (przebudowa więźby dachowej) i pokrycia dachu na budynku mieszkalnym.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj