Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/84/06/4
z 28 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/84/06/4
Data
2006.08.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
Czy refundacja przy sprzedaży leków otrzymywana z Narodowego Funduszu Zdrowia bezpośrednio przez Podatnika, podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT liczonym według stawek właściwych metodą "w stu" tj. kwota podatku VAT zawierałaby się w otrzymanej refundacji?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 20.06.2006 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej zapytania: czy refundacja przy sprzedaży leków otrzymywana z Narodowego Funduszu Zdrowia bezpośrednio przez Podatnika, podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT liczonym według stawek właściwych metodą "w stu" tj. kwota podatku VAT zawierałaby się w otrzymanej refundacji (pyt. Nr 4) - postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 20.06.2006 r. Podatnik wystąpił do tut. organu z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku Podatnik wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą A P, polegającą na sprzedaży leków i innych farmaceutyków. Zapłatę za sprzedany towar Podatnik otrzymuje w części od pacjenta, część zaś ceny refundowana jest przez budżet państwa ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia jako dopłata do ceny leków. Sprzedawane leki Podatnik kupuje w hurtowni farmaceutycznej zawierając z nią umowę, na podstawie której refundacje wypłacane przez NFZ będą przelewane bezpośrednio na rachunek hurtowni i w ten sposób przelewy te będą regulowały część zobowiązań Podatnika wobec hurtowni. Jednocześnie Podatnik nie wyklucza, iż w przyszłości refundacje z NFZ przelewane będą bezpośrednio na rachunek bankowy Podatnika.W opisanym we wniosku stanie faktycznym, przedmiotem zapytania Nr 4 Podatnika jest kwestia określenia czy refundacja przy sprzedaży leków otrzymywana z Narodowego Funduszu Zdrowia bezpośrednio przez Podatnika, podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT liczonym według stawek właściwych metodą "w stu" tj. kwota podatku VAT zawierałaby się w otrzymanej refundacji.Wraz z zapytaniem Podatnik przedstawił własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, zgodnie z którym w kwocie refundacji zawarty byłby podatek VAT według właściwych stawek.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy zważył co następuje:Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż otrzymana przez Podatnika kwota refundacji zawiera podatek od towarów i usług (stanowi kwotę brutto).Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowił jak w sentencji.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w dniu wystąpienia z wnioskiem o interpretację. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj