Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/29/06
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/29/06
Data
2006.09.08



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
leasing
samochód
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż samochodu wykupionego uprzednio po zakończeniu umowy leasingu powinna korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT?


Na podstawie art. 216 § 1 , art.14 a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 , poz.60- j.t z póżn.zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 08.2006r. uzupełnionego pismem z dnia 08.2006r. dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sprzedaży samochodu osobowego marki Renault Laguna po zakończeniu umowy leasingu podzielam Pani stanowisko w sprawie. UZASADNIENIE Z przedstawionego przez Panią w piśmie z dnia 08.2006 r. (uzupełnionego pismem z dnia 08.2006 r.) stanu faktycznego wynika, że w dniu 05.02.2004 r. zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód osobowy Renault Laguna. Począwszy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług z uwagi na zapis art. 86 ust.7 tej ustawy korzystała Pani z prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącą 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu udokumentowanego fakturami VAT. W dniu 05.07.2006 r. jako korzystający wykupiła Pani przedmiotowy samochód. W tym samym dniu dokonała Pani jego sprzedaży wystawiając fakturę VAT i opodatkowała stawką 22%.Zapytanie Pani w przedstawionej sprawie odnosi się do kwestii czy sprzedaż przedmiotowego samochodu powinna korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT. Zdaniem Pani sprzedaż samochodu Renault Laguna powinna korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)oraz na podstawie § 8 ust.1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.)

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje: Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt.2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwolniona jest od podatku dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust.2 pkt 2 ustawy. Przez towary używane, obejmujące także samochody osobowe, w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, rozumie się towary, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż nabyty w lipcu 2006 r. samochód Renault Laguna po zakończeniu zawartej w 2004 r. umowy leasingu operacyjnego, w momencie jego sprzedaży spełniał przesłanki do uznania go za towar używany, gdyż faktyczne użytkowanie przedmiotowego samochodu trwało przez okres obowiązywania umowy leasingowej, czyli dłuższy niż 6 miesięcy i w związku z tym, należy uznać tą transakcję, za dostawę towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust.2 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.W związku z powyższym dostawa samochodu marki Renault Laguna jako towaru używanego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie § 8 ust.1 pkt 5 w/w rozporządzenia. Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.Jednocześnie należy wskazać , że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika ( art .14 b § ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art .14 b § 2 ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj