Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włoszczowej
PPK/443-8/06
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPK/443-8/06
Data
2006.09.29



Autor
Urząd Skarbowy we Włoszczowej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
przekazanie towarów
spółka cywilna
wspólnik


Pytanie podatnika
1. Czy w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej jednego ze wspólników i przekazanie mu w ramach rozliczeń w udziałach spółki, prawa wieczystego użytkowania gruntów i prawa własności budynku (przy nabyciu pierwotnym spółka korzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytego budynku), operacja powyższa powoduje powstanie obowiązku opodatkowania podatkiem VAT tych czynności przez spółkę ?
2. Czy transakcja rodzi skutki podatkowe w zakresie podatku VAT dla występującego wspólnika ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03-07-2006 r (uzupełnionego dnia 25-07-2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawia uznać stanowisko podatnika przedstawione we wniosku dotyczące:
1) pytania pierwszego za nieprawidłowe.
2) pytania drugiego za nieprawidłowe

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: Wspólnicy spółki cywilnej pismem z dnia 03-07-2006 r. (uzupełnionego dnia 25-07-2006 r.) zadali następujące pytania:
1. Czy w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej jednego ze wspólników i przekazanie mu w ramach rozliczeń w udziałach spółki, prawa wieczystego użytkowania gruntów i prawa własności budynku (przy nabyciu pierwotnym spółka korzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytego budynku), operacja powyższa powoduje powstanie obowiązku opodatkowania podatkiem VAT tych czynności przez spółkę;
2. Czy transakcja rodzi skutki podatkowe w zakresie podatku VAT dla występującego wspólnika.

Zdaniem przedstawicieli spółki cywilnej, przekazanie byłemu wspólnikowi, który wystąpił ze spółki w ramach wzajemnych rozliczeń nieruchomości:
Ad.1 nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przez spółkę,
Ad.2 transakcja nie rodzi skutków podatkowych w zakresie podatku VAT dla występującego wspólnika.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:
Odnośnie pytania pierwszego
- art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w myśl którego "opodatkowanie podatkiem od towarów i usług...podlegają:
...odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.."
- art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) -w myśl którego " przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ... rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:.....przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców...."
- art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy- w myśl którego "Przez świadczenie usług o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej..., które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: ...przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej..."
- art. 106 ust. 7 w/w ustawy - w myśl którego "w przypadku czynności wymienionych w art.7ust.2...wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie..."

Na podstawie przedstawionych przez przedstawicieli spółki cywilnej (w tym przypadku będącej podatnikiem) faktów, podatnik w momencie nabycia prawa wieczystego użytkowania z usytuowaną na niej wiatą sprzętową skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej transakcję. W związku z powyższym w momencie ich zbycia (obojętne czy sprzedaży, czy przekazania w ramach rozliczenia ze wspólnikiem) podmiot nie może skorzystać z prawa do zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy.

Biorąc pod uwagę w/w podstawy prawne i fakty przedstawione przez podatnika, zdaniem tutejszego organu czynność przekazania prawa do wieczystego użytkowania działki wraz z usytuowaną na niej wiatą występującemu ze spółki cywilnej wspólnikowi, traktowana jako rozliczenie z pozostałymi wspólnikami (nadal istniejącej spółki), rodzi obowiązek w podatku od towarów i usług spółce cywilnej. Spełnione są bowiem elementy definicji odpłatnej dostawy towarów i usług w rozumieniu w/w przepisów.

Mając na uwadze art. 29 ust. 5 w/w ustawy podstawą opodatkowania powyższej czynności jest obrót całościowy bez wyodrębniania wartości gruntu i zgodnie z art. 41 ustawy podlega opodatkowaniu ze stawką podstawową 22%.
Reasumując na podstawie wymienionych przepisów stanowisko zajęte we wniosku dotyczące pytania pierwszego jest nieprawidłowe

Odnośnie pytania drugiego
Przy rozpatrywaniu powyższego zagadnienia trzeba rozpatrzyć dwa warianty związane z momentem przekazania przez podatnika (spółkę cywilną) wyżej opisanego majątku na rzecz występującego wspólnika:
1. Przekazanie następuje po wystąpieniu wspólnika ze spółki cywilnej- obowiązek w zakresie podatku od towarów i usług ciąży na podatniku którym w tym przypadku zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest spółka cywilna w której skład nie wchodzi już nabywca.
2. Przekazanie następuje przed wystąpieniem wspólnika ze spółki cywilnej- obowiązek w zakresie podatku od towarów i usług ciąży na podatniku którym w tym przypadku zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest także spółka cywilna ale w skład jej wchodzi nabywca i w tym przypadku zgodnie z art. 115 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) "wspólnik spółki cywilnej...odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki.." oraz "...stosuje się również do odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem...".

Tak więc w obu przedstawionych wariantach, obowiązek podatkowy w podatku VAT dotyczy spółki cywilnej jako podatnika, przy czym w wariancie drugim za ewentualne zaległości w przypadku niezapłacenia należnego zobowiązania przez spółkę może również odpowiadać występujący wspólnik, gdyż powstało w okresie gdy był wspólnikiem spółki cywilnej. Reasumując na podstawie przedstawionych przez podatnika faktów stanowisko zajęte we wniosku dotyczące pytania drugiego jest nieprawidłowe gdyż nie definiuje w sentencji momentu dokonania transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj