Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/120/2006/PP/443-53/59/2006
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/120/2006/PP/443-53/59/2006
Data
2006.09.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
handel
nieruchomość budowlana
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka stawką podatku od towarów i usług nalezy opodatkować sprzedaż budowanego przez podatnika budynku mieszkalnego jednorodzinnego z apartamentami gościnnymi ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.06.2006 r. złożonego w tut. Urzędzie w dniu 23.06.2006 r. przez pełnomocnika Spółki, Doradcę Podatkowego, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w części dotyczącej wysokości stawki podatku VAT natomiast nieprawidłowe w części dotyczącej przedłużenia stosowania obniżonej stawki tego podatku ponad okres przejściowy.

Wnioskiem z dnia 22.06.2006 r. złożonym w tut. Urzędzie w dniu 23.06.2006 r. Spółka Jawna reprezentowana przez pełnomocnika Doradcę Podatkowego zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień odnośnie stosowania przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Firma zajmuje się zagospodarowaniem nieruchomości. W niedługim czasie Spółka przystąpi do sprzedaży całości lub części budynku mieszkalnego jednorodzinnego z apartamentami gościnnymi. Powyższy budynek ma zostać wybudowany w miejscowości Kościelisko na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 21 listopada 2005 r. wydanego przez Starostę Tatrzańskiego. Jest on (budynek) przeznaczony do zasiedlenia przez jedną lub kilka rodzin i może być sprzedany jednemu lub wielu nabywcom.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie

1) Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż budowanego przez Podatnika budynku mieszkalnego jednorodzinnego z apartamentami gościnnymi?

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż opisanego budynku przez dewelopera podlega stawce 7%.

Strona powołuje sie na art. 146 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podnosi, iż przepis zawarty w poz. 161 załącznika Nr 3 do ustawy przedłuża ponad okres przejściowy stosowanie tej stawki.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Wnioskodawcy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Reczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

1) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

2) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Według definicji zawartej w art. 2 pkt 12 cytowanej wyżej ustawy obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl natomiast postanowień art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 161 tego załącznika zostały wymienione czynności: dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego.

Ustęp 12 powyższego przepisu stanowi o tym, że stawkę podatku, o której mowa w ust. 2 stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów.Zgodnie z postanowieniami art. 176 pkt 4 przepisy art. 41 ust. 12 stosuje się od dnia 1 stycznia 2008 r.

W związku z powyższym mając na uwadze przedstawiony przez Stronę stan faktyczny Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach podziela stanowisko Wnioskodawcy, iż przedmiotowa dostawa budynku mieszkalnego przez dewelopera podlega stawce podatku VAT w wysokości 7% do dnia 31.12.2007 r. Dostawa lokali mieszkaniowych oraz usługi budownictwa mieszkaniowego tj. roboty budowlano-montażowe, remonty oraz roboty konserwacyjne dotyczące budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, na mocy art. 146 ust. 1 ustawy o VAT objęte są preferencyjną 7% stawką tylko w okresie przejściowym tj. do końca 2007 r.Po okresie przejściowym dla tych usług stawka VAT zostanie podniesiona do 22%, ale z pewnym wyjątkiem. Usługi budownictwa mieszkaniowego realizowane w ramach budownictwa społecznego będą bowiem nadal korzystały z obniżonej stawki. Wynika to z zapisu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, który nawiązuje do pozycji 161 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Zgodnie z w/w przepisem stawkę 7% stosuje się do dostawy, budowy, remontów i przebudowy budynków mieszkalnych w ramach budownictwa społecznego, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów. Jednakże zapis ten, na podstawie art. 176 pkt 4 ustawy o VAT - stosować się będzie od dnia 1 stycznia 2008 r. tj. z chwilą wygaśnięcia art. 146.

W związku z powyższym nie można zgodzić się ze stwierdzeniem dotyczącym faktu, iż przepis zawarty w poz. 161 załącznika Nr 3 do ustawy przedłuża ponad okres przejściowy stosowanie tej stawki w odniesieniu do sprzedaży w/w obiektów przez dewelopera.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj