Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/20/2006/PP/443/13/2006
z 10 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/20/2006/PP/443/13/2006
Data
2006.08.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
środek trwały
termin zwrotu


Pytanie podatnika
W jakim terminie przysługuje jednostce zwrot na rachunek bankowy różnicy podatku naliczonego nad należnym ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 12.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 18.01.2006 r.) w sprawie udzielania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskodawca wystąpił do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z pismem o interpretację dotyczącą terminu w jakim przysługuje Jednostce zwrot na rachunek bankowy różnicy podatku naliczonego nad należnym.

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Spółka nabyła grunt wraz z nakładami poczynionymi na zabudowanie nieruchomości w celu wytworzenia środka trwałego. Udziałowcami są osoby prawne.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Jednostka uważa, iż jak wynika z art. 87 ust. 2 i 3 ustawy o VAT, 60 - dniowy termin zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym związany jest m.in. z wymogiem aby nabyte towary i usługi "na podstawie przepisów o podatku dochodowym były zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz do gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów". Intencją wskazanego przepisu było bowiem "zaliczenie" do grupy podlegającej zwrotowi w ciągu 180 dni od daty złożenia deklaracji podatkowej, tej części różnicy podatku naliczonego nad należnym , związanej z nabyciem towarów i usług, które w szczególności nie zostały zaliczone przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych podlegających amortyzacji, oraz do gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku VAT, nabywa grunty (prawa wieczystego użytkowania gruntów) oraz dokonuje amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - poprzez swoich wspólników, bowiem u osób prawnych (udziałowców) zakup gruntu wraz z nakładami poczynionymi na zabudowanie nieruchomości zaliczany jest do środków trwałych i podlegał będzie amortyzacji.

Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku VAT, nabywa grunty (prawa wieczystego użytkowania gruntów) oraz dokonuje amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - poprzez swoich wspólników, bowiem u osób prawnych (udziałowców) zakup gruntu wraz z nakładami poczynionymi na zabudowanie nieruchomości zaliczany jest do środków trwałych i podlegał będzie amortyzacji.

W przedstawionym zapytaniu Wnioskodawca pyta: w jakim terminie przysługuje spółce zwrot na rachunek bankowy różnicy podatku naliczonego nad należnym .

W przedstawionym zapytaniu Wnioskodawca pyta: w jakim terminie przysługuje spółce zwrot na rachunek bankowy różnicy podatku naliczonego nad należnym .

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach decyzją z dnia 10.07.2006 r. uchylił postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach i przekazał wniosek Jednostki do ponownego rozpatrzenia przez ten organ.

W związku z powyższym Naczelnik tut. Urzędu po ponownym rozpatrzeniu powyższego wniosku stwierdza co następuje:

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko wnioskodawcy dotyczącego interpretacji powyższych przepisów podatkowych.

Zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 50 ze zm.) różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji.

Z powyższego wynika, iż zwrot podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji dotyczy m.in. podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zaznaczyć należy, iż przez nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji należy rozumieć poniesienie wydatków dotyczących rzeczy i praw wymienionych w art. 16 a-m ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Składniki majątku podlegające amortyzacji zostały ujęte w art. 16a ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Z przepisu tego wynika, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki, maszyny, urządzenia, środki transportu i inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością.

W związku z powyższym w świetle zawartych wyjaśnień oraz po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę Spółce przysługuje prawo do zwrotu podatku VAT w terminie 60dni z tytułu nabycia gruntów wraz z nakładami poczynionymi na zabudowanie nieruchomości w celu wytworzenia środka trwałego zgodnie z art. 87 w/ wymienionej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj