Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PM/436-10/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-10/06
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
przedmiot opodatkowania
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy nabycie w drodze spadku udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może podlegać zwolnieniu - z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn - z tytułu nabycia przez zstępnego zakładu usługowego lub jego części?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Krzyki stwierdza, że stanowisko Podatnika reprezentowanego przez pełnomocnika - doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 31.03.2006 r., który wpłynął do tut. urzędu w dniu 10.04.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia od podatku nabycia zakładu usługowego pod warunkiem jego prowadzenia przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat na zasadzie ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10.04.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14 a par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a par. 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem spadku jest nabycie przez zstępnego udziałów w przedsiębiorstwie będącym zakładem usługowym w zakresie wynajmu pomieszczeń biurowych. Przedsiębiorstwo to stanowi spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spadkodawca był jedynym udziałowcem tej spółki.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w tym przypadku winien mieć zastosowanie przepis art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) dotyczący zwolnienia od podatku zakładu usługowego pod warunkiem prowadzenia go przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat.
W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław Krzyki przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie nie pogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduję utratę zwolnienia od podatku z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych.
W przedmiotowej sprawie nabycie w drodze spadku dotyczy przedsiębiorstwa - będącego zakładem usługowym w zakresie wynajmu pomieszczeń biurowych - stanowiącego spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem spadku będzie część udziałów w tejże spółce.
Zwolnienie dotyczące zakładu przewidziane w przepisie art. 4 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy dotyczy prawa do rzeczy a nie prawa majątkowego. Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera własnej definicji "zakładu" na potrzeby tego podatku. Użyty przez ustawodawcę zwrot "zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy" należy rozumieć szeroko - jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Pojęcie to koresponduje z definicją przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym zawartą w art. 551 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podmiotem prawa realizującym założone cele gospodarcze. W przedmiotowej sprawie nabycie w drodze spadku dotyczy udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - czyli praw majątkowych - które dają prawo do udziału w zyskach osoby prawnej (prawo do dywidendy), pozwalają brać udział w dążeniu spółki do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, ale nie uprawniają spadkobiercy do prowadzenia spółki z o. o. jako zakładu na własne nazwisko. Zwolnienie wynikające z art. 4 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy dotyczy prawa do rzeczy a nie prawa majątkowego. Następca prawny w przedmiotowej sprawie przejmuje natomiast prawa o charakterze majątkowym, które nie mieszczą się w pojęciu "zakładu" (przedsiębiorstwa). Zatem nabycie w drodze spadku części udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest nabyciem praw majątkowych, które podlega podatkowi od spadków i darowizn.
Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, iż zwolnienie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy, nie może dotyczyć nabycia części udziałów w spółce z o. o. W przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek: przedmiotem spadku nie jest zakład. Nie można domniemywać, że nabycie udziałów w spółce z o. o. jest tożsame z prowadzeniem zakładu. Tytuły zwolnień w podatku od spadków i darowizn zostały enumeratywnie wyliczone w art. 4 cytowanej ustawy i brak tam zwolnienia z tytułu nabycia udziałów w spółce kapitałowej. Interpretacja przepisów dotyczących zwolnień podatkowych powinna być ścisła, bowiem każda wykładnia rozszerzająca w tym zakresie godzi w zasadę równości opodatkowania.
Natomiast w kwestii tezy cytowanego przez wnioskodawcę wyroku NSA tut. organ podatkowy nie zajmuje stanowiska, gdyż dotyczy inne indywidualnej sprawy.
Zgodnie z art. 14 a par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14 b par. 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 par. 2, pkt 1 Ordynacji Podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj