Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-102/06/R1
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-102/06/R1
Data
2006.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
koszty uzyskania przychodów
przychody w walutach obcych


Pytanie podatnika
Czy można przy świadczeniu usług medycznych, zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów - m. in. wydatki poniesione na ubezpieczenie, telefon, wynajem pomieszczenia? Jak przeliczać przychody w walutach obcych na złote?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1, i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 13.03.2006 r. (data stempla pocztowego: 15.03.2006 r., data wpływu do tut. Urzędu: 22.03.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 30.03.2006 r. oraz z dnia 19.06.2006 r. - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Ze złożonego wniosku uzupełnionego pismem z 19.06.2006 r. wynika, że świadczyła Pani usługi jako lekarz - ultrasonografista przez okres trzech miesięcy w Wielkiej Brytanii w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.Zwróciła się Pani z pytaniami dotyczącymi sposobu ewidencjonowania przychodów i ustalenia oraz zaliczenia do koszów uzyskania przychodu z tytułu działalności gospodarczej poniesionych wydatków.
Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz Pani stanowisko w sprawie, tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Równocześnie zauważa się, że warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między nim, a osiągniętym przychodem związku przyczynowo - skutkowego tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.Zatem podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą wydatki ponoszone m. in na: ubezpieczenie, telefon, wynajem pomieszczenia zaliczyć w ciężar kosztów prowadzonej przez siebie firmy, ale aby mogli to uczynić musi istnieć związek pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskiwanym z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatek ten więc musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z działalności. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania tego związku.
W piśmie będącym uzupełnieniem wniosku o własne stanowisko w sprawie: w punkcie pierwszym zawarła Pani opinię, że przychody wynikające z faktur są przychodami z tyt. działalności gospodarczej, w punkcie drugim, że koszty wymienione na fakturze stanowią koszty uzyskania przychodu, a w punkcie trzecim, że po wpisaniu zdarzeń gospodarczych do podatkowej księgi przychodów i rozchodów powinna Pani wyliczyć dochód za rok i rozliczyć działalność gospodarczą w zeznaniu rocznym.
Stanowisko zawarte w piśmie jest słuszne.
Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) dotyczą zwolnienia od pod. doch. (w wysokości nieprzekraczającej równowartości trzydziestu diet) części dochodów osób, które przebywają czasowo za granicą i uzyskują dochody ze stosunku pracy, a więc w Pani przypadku nie mają zastosowania.Zasady przeliczania przychodów w walutach obcych określone są w art. 14 ust. 1a, w/w ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z tymi przepisami, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.
Zatem w zeznaniu rocznym za 2005 rok - PIT-36, winny być wykazane przychody, koszty i dochód z tyt. prowadzonej działalności zarówno w kraju jak i za granicą. Od łącznej sumy wszystkich dochodów należy obliczyć podatek według skali zgodnie z art. 27 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj