Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-3/423/7-P/06/JW
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-3/423/7-P/06/JW
Data
2006.05.22


Referencje


Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu
różnice kursowe
zakup akcji


Pytanie podatnika
Czy odsetki od kredytu walutowego zaciągniętego na zakup akcji innej spółki oraz powstałe różnice kursowe przy spłacie kredytu będą kosztem uzyskania przychodów w momencie zapłaty, czy dopiero w momencie uzyskania przychodu z tytułu zbycia tych udziałów?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Podatnika z dnia 8 lutego 2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w przedmiocie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu, wydatków z tytułu zapłaty odsetek od kredytu walutowego zaciągniętego na zakup akcji innej spółki oraz powstałych różnic kursowych przy spłacie kredytu.


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze podziela stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.


U Z A S A D N I E N I E


I. Stan faktyczny:


Spółka w lipcu 2005 r. nabyła akcje innej spółki, zaciągając na ten cel kredyt walutowy. Wątpliwości Podatnika dotyczą zastosowania art. 16 ust. pkt 8 i pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


II. Pytanie Podatnika:


Czy odsetki od kredytu walutowego zaciągniętego na zakup akcji innej spółki oraz powstałe różnice kursowe przy spłacie kredytu będą kosztem uzyskania przychodów w momencie zapłaty, czy dopiero w momencie uzyskania przychodu z tytułu zbycia tych udziałów?


III. Stanowisko Podatnika:


Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objecie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. W powyższej sytuacji wydatki na nabycie udziałów nie są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, będą one jednak kosztem przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Przykładowymi wydatkami na nabycie udziałów są: wydatki, bez których skuteczne nabycie udziałów byłoby niemożliwe, tj. zapłacona cena za udziały, opłata notarialna, koszty obsługi prawnej. Odsetki od kredytu oraz powstałe różnice kursowe nie są wydatkami na nabycie akcji, wobec czego zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, są one kosztem uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji. Odsetki są zapłatą za kredyt. Należy uznać je za koszty podatkowe, gdyż kredyt został zaciągnięty w celu uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych. Odsetki od kredytu i różnice kursowe powstałe przy spłacie rat kredytu, którym finansowany jest zakup udziałów nie uznaje się za wydatki na nabycie udziałów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odsetki od tego rodzaju kredytów i różnice kursowe są kosztem uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji.


IV. Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze podziela stanowisko Spółki.


Art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), nieuznający za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie lub objęcie akcji albo udziałów obejmuje swoim zakresem jedynie wydatki bezpośrednio związane z nabyciem (np. cenę, opłaty notarialne). Pozostałe wydatki pośrednio z nim związane, takie jak odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji lub udziałów, stanowią koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, jeżeli spełniają warunki wskazane w art. 15 ust. 1 (wyrok NSA z 7 września 2004 r., FSK 324/04; pismo MF z 12 marca 2001r., PB4/BA-8214-486-94/01, Serwis Podatkowy Nr 8/2001).


Zgodnie z art. 16 ust. pkt 11 ustawy podatkowej, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Na podstawie powyższego uznać należy iż odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółkę na zakup akcji, a także ujemne różnice kursowe związane z faktycznie zapłaconymi odsetkami i spłatami rat kapitałowych są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj