Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PP/443/1/26/06
z 17 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/26/06
Data
2006.03.17



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
usługi elektroniczne
usługi o charakterze niematerialnym


Pytanie podatnika
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na terenie kraju i w ubiegłym roku wykonał dla niemieckiej spółki z siedzibą w Poczdamie usługę elektroniczną, o której mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), polegającą na "...zaprojektowaniu, wykonaniu i wdrożeniu zaawansowanej strony internetowej na bazie sytemu zarządzania treścią CMS TYPO3" W zawartej między stronami umowie ustalono, że należność za świadczoną usługę zostanie powiększona o podatek od towarów i usług w wysokości 22%. Po wystawieniu faktury z naliczonym podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% kontrahent z Niemiec zwrócił się z żądaniem o zwrotu tegoż podatku.W związku z powyższym wnioskodawca ma wątpliwość czy podatek VAT powinien być naliczony i odprowadzony od tej transakcji w Polsce, czy też w Niemczech.


Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku gdy usługi elektroniczne są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Przez usługi elektroniczne w świetle art. 2 ust. 26 powołanej ustawy o VAT rozumie się usługi świadczone za pomocą Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej; w szczególności usługami elektronicznymi są:
a) tworzenie i utrzymywanie stron internetowych, zdalne zarządzanie programami i sprzętem,
b) dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień,
c)dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianie baz danych,
d)dostarczanie muzyki, filmów i gier, w tym gier losowych i hazardowych, jak również przekazów o charakterze politycznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, naukowym i rozrywkowym oraz informacji o wydarzeniach,
e) usługi kształcenia korespondencyjnego.
Zatem, w przypadku ww. usług świadczonych przez podatnika na rzecz podatnika z innego państwa członkowskiego, miejscem opodatkowania jest kraj siedziby nabywcy usługi, a podmiotem zobowiązanym do obliczenia i zapłaty podatku jest usługobiorca.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj