Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/902/2006/ADB
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/902/2006/ADB
Data
2006.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
garaż
korekta podatku
nieruchomość mieszkalna
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
sprzedaż nieruchomości
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz dokonania korekty podatku, w związku z prowadzoną inwestycją.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 86 ust. 1, art. 90 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz. 535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.03.2006r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące odliczania podatku naliczonego od zakupów służących prowadzonej inwestycji oraz prawa do dokonania korekty podatku naliczonego za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27.03.2006r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka zajmuje się m.in. zagospodarowaniem, wynajmem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek. W roku 2001 spółka zakupiła od osoby fizycznej nieruchomość w centrum Warszawy. Zamierzała dokonać inwestycji w tej nieruchomości.Przez ten okres spółka podejmowała działania mające na celu opracowanie koncepcji planu inwestycji, projektu zabudowy, uzyskania pozwoleń na rozbiórkę i budowę.W tym czasie prowadziła też działalność polegającą na wynajmie lokali głównie na cele mieszkalne i w mniejszym stopniu na cele użytkowe. Wykonywane były w tym zakresie czynności opodatkowane i zwolnione od podatku, związane z najmem lokali mieszkalnych i użytkowych.
Do sierpnia 2005r ww. nieruchomość była zamieszkiwana częściowo przez lokatorów i spółka osiągała do tego czasu przychodu z tytułu najmu. Od tego okresu nie osiąga żadnych przychodów zwolnionych od podatku od towarów i usług.
Od września 2005r podejmowane są już tylko dalsze działania inwestycyjne, które mają służyć przyszłej sprzedaży opodatkowanej.
W październiku i listopadzie 2004r spółka uzyskała zgodę na rozbiórkę budynków oraz zatwierdzenie projektu budowlanego i zgodę na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z parkingiem podziemnym.
Spółka zamierza w tym roku dokonać rozbiórki istniejących budynków i budować nowy budynek mieszkalny z przeznaczeniem lokali mieszkalnych i garaży na sprzedaż.
Podatek naliczony - od maja 2005r - był rozliczany zgodnie z art.90 i 91 ustawy. Ustalona proporcja nie przekroczyła w roku 2004 2% i spółka nie obniżała podatku należnego o podatek naliczony w roku 2005. Spółka nie wyodrębniła w roku 2005 żadnych kwot służących czynnościom opodatkowanym i kwot podatku naliczonego służącym tym czynnościom, mimo iż ponoszone były wydatki dające się wyodrębnić z tego tytułu.
Zapytanie
Czy w związku z tym że w 2005r spółka zaprzestała całkowicie działalności zwolnionej, zatwierdzony został projekt budowlany i wydane pozwolenie na rozbiórkę i budowę, realizowana jest inwestycja budowlana oraz były ponoszone wydatki służące czynnościom opodatkowanym związanym z tą inwestycją - dające się wyodrębnić, charakter inwestycji wskazuje na wystąpienie tylko sprzedaży opodatkowanej - spółka ma prawo:
- skorygować wydatki poniesione od momentu uzyskania pozwolenia na budowę i zatwierdzenia projektu budowlanego, określić osobno dające się wyodrębnić kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony?
- uznać wszystkie obecne czynności spółki jako służące sprzedaży opodatkowanej i stosować odliczenia na podstawie art.86 ustawy?
Stanowisko wnioskodawcy
Spółka uważa iż od momentu zatwierdzenia projektu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę - do momentu podjęcia czynności w zakresie zawierania umów zobowiązujących do sprzedaży lokali mieszkalnych i garaży można stwierdzić, że wszystkie wydatki poniesione w tym okresie, które spółka zakwalifikowała i wyodrębniła jako wydatki inwestycyjne, należałoby zakwalifikować jako służące sprzedaży opodatkowanej (lokale mieszkalne 7%, garaże 22%). Dlatego też spółce przysługuje prawo do dokonania korekty rejestrów i deklaracji VAT za cały rok 2005, wyodrębnić kwoty służące czynnościom opodatkowanym i te odliczyć w całości, zaś współczynnik określony zgodnie z art.90 zastosować do pozostałych wydatków, z których nie można wyodrębnić części służącej czynnościom opodatkowanym i zwolnionym.
Ponieważ od września 2005r spółka nie wykonuje żadnych czynności zwolnionych a wszystkie czynności podlegają opodatkowaniu - spółka ma prawo powrócić do stosowania art.86 ustawy i w pełni dokonywać obniżenia kwot podatku należnego o podatek naliczony.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług, z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art.88 tej ustawy oraz przepisach wykonawczych do powołanej ustawy.
Zgodnie z treścią art.86 ust.1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124 powołanej ustawy.
Art.90 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług stanowi natomiast, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust.10.
W niniejszej sprawie podatnik w roku 2005 wykonywał czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czynności zwolnione od podatku. Dokonywane zakupy oraz podatek naliczony z nich wynikający mógł być przez podatnika przyporządkowywany do poszczególnych czynności. Odliczeniu podlega wyłącznie podatek związany z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Nie jest on rozliczany w drodze ustalenia proporcji wykonywanych czynności.
Mając na uwadze powyższy przepis należy stwierdzić, że dokonując zakupów związanych wyłącznie z prowadzoną inwestycją, która w przyszłości będzie służyła sprzedaży opodatkowanej, podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów w całości, zgodnie z art.86 ust.1 ww. ustawy. Ponieważ od września 2005r spółka podejmuje tylko działania inwestycyjne, które mają służyć przyszłej sprzedaży opodatkowanej, ma prawo do odliczania pełnych kwot podatku naliczonego związanego z tą inwestycją.
Mając na uwadze fakt, że firma w roku 2005 dokonywała rozliczenia podatku naliczonego wskaźnikiem wyliczonym na podstawie obrotów za rok 2004r - w stosunku do całego podatku naliczonego, mogła zaś wyodrębnić kwoty podatku od zakupów służących czynnościom opodatkowanym oraz czynnościom zwolnionym - należy uznać, iż ma ona prawo do dokonania korekty podatku naliczonego, w trakcie której odliczone zostaną kwoty podatku służące wyłącznie sprzedaży opodatkowanej - w całości, zaś wskaźnikiem zostaną odliczone kwoty podatku służące czynnościom opodatkowanym oraz zwolnionym. Kwoty podatku związanego wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną nie będą podlegały odliczeniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj