Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesku
US-PP-443/6/06
z 11 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP-443/6/06
Data
2006.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Lesku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
mur
podatek od towarów i usług
premia
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie towarów klientom w ramach programu premiowania powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług oraz czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupu tych towarów?


Działając na podstawie art.14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 2, ust. 3, ust. 4 i ust. 7, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika z dnia 15.05.2006 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym:

  • czy nieodpłatne przekazanie towarów klientom w ramach programu premiowania powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług oraz czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupu tych towarów?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że nieodpłatne przekazanie towarów klientom w ramach programu premiowania nie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług, przysługuje też pełne prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupu ww. towarów postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej nie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy nieodpłatnym przekazaniu towarów klientom w ramach programu premiowania,
  • prawidłowe w części istnienia prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupu tych towarów.

W dniu 15.05.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta czy nieodpłatne przekazanie towarów klientom w ramach programu premiowania powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług oraz czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupu tych towarów? Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w celu zwiększenia przychodów oraz pozyskania nowych klientów firma wprowadziła program premiowania (tzw. program lojalnościowy) którego istota polega na tym, że klient dokonując zakupów otrzymuje pewną ilość punktów, po zebraniu odpowiedniej ilości punktów ma prawo wymienić je na przewidziany do tego towar, który jest mu przekazywany nieodpłatnie.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku postanawia jak w sentencji (postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe), ponieważ : Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast art. 7 ust. 2 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Zgodnie z unormowaniem art. 7 ust. 3 ustawy, cytowanego powyżej przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Ponadto w przepisie art. 7 ust. 4 ustawy zdefiniowane zostało pojęcie "prezentu o małej wartości". Z przepisu tego wynika, iż przez prezent o małej wartości, o którym mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Zgodnie z brzmieniem powołanego w cytowanym powyżej przepisie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 100 zł.Zauważyć również należy, iż w art. 7 ust. 7 ustawy o podatku VAT zostało zdefiniowane pojęcie "próbki". Z przepisu tego wynika, iż przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. W art. 86 ust.1 ustawy o VAT wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tak więc podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów przekazywanych klientom w formie nagród rzeczowych w ramach programu partnerskiego, należących do przedsiębiorstwa wnioskodawcy. Mając na uwadze podane wyżej przepisy prawne należy wskazać, iż opodatkowaniu podatkiem VAT podlega wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika w formie prezentów przekraczających "małą" wartość, na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od kwoty podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę jak również stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj