Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-200/DEC/KW/06
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-200/DEC/KW/06
Data
2006.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania prowizji z tytułu świadczenia usług związanych z prowadzeniem kolektury T.


W dniu 22.11.2005r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pani wniosek z dnia 20.10.2005r., w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania prowizji z tytułu świadczenia usług związanych z prowadzeniem kolektury T. We wniosku zawarła Pani pytanie czy usługa pośrednictwa sprzedaży usług T., świadczona przez Pani firmę i wynagradzana w formie prowizji, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Pani zdaniem zawartym we wniosku zmiana stanu prawnego powstałego od dnia 1 czerwca 2005r., na mocy ustawy nowelizującej ustawę z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, nie jest jednoznaczna z likwidacją możliwości korzystania przez usługi pośrednictwa przy sprzedaży usług T. ze zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Użyte bowiem w nowym brzmieniu opisu do załącznika nr 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. określenie: "usługi związane z rekreacją" nie jest tożsame z pojęciem "usług rekreacyjnych" w rozumieniu PKWiU. Wobec powyższego usługi te mogą nadal korzystać ze zwolnienia przedmiotowego na mocy art.43 ust.1 pkt1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pani wynagradzane w formie prowizji usługi pośrednictwa w sprzedaży usług T. w związku z prowadzeniem kolektury.Wymienione usługi klasyfikowane są przez urzędy statystyczne jako usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów (usługi rekreacyjne) w dziale PKWiU 92, w grupowaniu 92.71.10-00.00. W grupowaniu tym mieści się prowadzenie kolektury T. na zasadach umowy agencyjnej, w ramach której świadczone są usługi pośrednictwa w przyjmowaniu zakładów w grach liczbowych, sprzedaży losów loterii i wypłacaniu wygranych.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ Podatkowy informuje, że zgodnie z treścią art. 43 ust.1 pkt1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 11 tego załącznika zostały wymienione, między innymi, usługi związane z rekreacją i sportem (symbol PKWiU ex 92). Jednakże zastosowanie zwolnień zawartych w załączniku nr 4 do ustawy wymaga uwzględnienia przewidzianych wyłączeń i objaśnień. W objaśnieniach do pozycji 11 tego załącznika, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 czerwca 2005r., a nadanym art.1 pkt38 lit.c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005r. Nr 90, poz.756), wskazano iż zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem, świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

W związku z powyższym świadczone przez Panią usługi pośrednictwa w sprzedaży usług T., o symbolu PKWiU ex 92, od dnia 01 czerwca 2005r. nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług, gdyż nie spełniają kryteriów zwolnienia z art.43 ust.1 pkt1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, a wynikających z załącznika nr 4 do ustawy wraz z objaśnieniami dotyczącymi jego pozycji 11. Przedmiotowe usługi świadczone są bowiem w ramach działalności gospodarczej, która ma na celu, co do zasady, systematyczne dążenie do osiągania zysków. Tym samym usługi te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%, a wynikającą z art.41 ust.1 w/w ustawy.

Tym samym, tut. Organ podatkowy nie podziela Pani stanowiska w przedmiotowej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pani, wiąże jedynie tut. Organ podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj