Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łosicach
PDM/415-5/06/MW
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDM/415-5/06/MW
Data
2006.09.08



Autor
Urząd Skarbowy w Łosicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odzież ochronna
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy po wprowadzeniu okularów przeciwsłonecznych do Tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników PKS w ramach BHP, która stanowi element Regulaminu pracy, z przeznaczeniem dla kierowców - konduktorów będzie opodatkowanym świadczeniem rzeczowym dla tych pracowników?


Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej złożyło wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, prosząc o wyjaśnienie czy po wprowadzeniu okularów przeciwsłonecznych do Tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników PKS w ramach BHP, która stanowi element Regulaminu pracy, z przeznaczeniem dla kierowców - konduktorów będzie opodatkowanym świadczeniem rzeczowym dla tych pracowników?

Zgodnie z wyjaśnieniem Przedsiębiorstwa w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników Przedsiębiorstwa PKS, w Tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników PKS w ramach BHP stanowiącego element Załącznika Regulaminu Pracy, okulary przeciwsłoneczne nie zostały zaliczone do środków ochrony indywidualnej. Związki zawodowe działające w Przedsiębiorstwie postulują wprowadzenie tychże okularów do Tabeli norm przydziału, argumentując potrzebą wyeliminowania tzw. efektu olśnienia co znacząco zwiększy bezpieczeństwo kierowcy i przewożonych pasażerów.

Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej stoi na stanowisku, że umieszczenie okularów w Tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników nie będzie opodatkowanym świadczeniem rzeczowym dla pracownika.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakup okularów przeciwsłonecznych kierowcom i konduktorom ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa przewozów pasażerskich.

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku (art. 2376 § 1). Pracodawca określa przy tym rodzaje środków ochrony indywidualnej, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne (art. 2378 § 1 kp).

W przedsiębiorstwie PKS zakres środków ochrony indywidualnej, które pracodawca jest zobowiązany udostępnić pracownikom został określony w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników Przedsiębiorstwa PKS, w Tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników PKS w ramach BHP stanowiącego element Załącznika Regulaminu Pracy.

Określenie rodzajów środków ochrony indywidualnej, jak wspomniano powyżej, leży w gestii pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że ich zakres musi być zgodny z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2003 nr 169, poz. 1650).

Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest uprawniony do wypowiadania się czy okulary przeciwsłoneczne dla kierowców mogą zostać potraktowane przez pracodawcę jako środek ochrony indywidualnej zabezpieczający przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku, o których mówi Kodeks pracy.

Jeżeli jednak okulary takie zostaną wyszczególnione w Tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników PKS, Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Przedsiębiorstwa PKS, zgodnie z przepisami prawa pracy oraz przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy to nie będą jednak świadczeniem rzeczowym dla pracowników.

Zgodnie bowiem z art. 2378 § 2 Kodeksu pracy środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, o których mowa w art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, stanowią własność pracodawcy.

Obowiązek nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej, o których mowa w art. 2377 § 1 kodeksu pracy nie jest przekazaniem tych środków pracownikowi na własność ale udostępnieniem ich do używania w trakcie świadczenia pracy.

W związku z powyższym zakup okularów przeciwsłonecznych wpisanych wcześniej do Tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników PKS i dostarczenie ich pracownikom zgodnie z art. 2377 § 1 kodeksu pracy nie będzie miało w ogóle charakteru świadczenia rzeczowego dla tych pracowników. W związku z powyższym rozważanie czy dostarczenie pracownikowi środków ochrony indywidualnej będzie opodatkowane staje jest bezprzedmiotowe.

Stanowisko Wnioskodawcy jest więc co do zasady prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj