Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.1-415-20/06
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.1-415-20/06
Data
2006.07.31


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
aport
forma prawna
powstanie obowiązku podatkowego
przedsiębiorstwa
przekształcanie


Pytanie podatnika
Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa s.c. "�" do spółki z o.o. nie powoduje skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 6 czerwca 2006 r., złożonego w Trzecim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy (wpływ do tut. organu w dniu 4 lipca 2006 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

uznaję za prawidłowe

stanowisko Podatnika, iż wniesienie aportem przedsiębiorstwa s.c. "..." do spółki z o.o. nie powoduje skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

U z a s a d n i e n i e

Z treści złożonego w dniu 6 czerwca 2006 r. w Trzecim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy wniosku wynika, że w ramach s.c. "..." prowadzi Pan działalność gospodarczą.

Ww. spółka cywilna ma zostać wniesiona aportem do sp. z o.o. Wnioskodawca stwierdza, że wniesienie całego przedsiębiorstwa jako wkład do nowej spółki z o.o. nie spowoduje obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tut. organ podatkowy, rozstrzygając powyższą kwestię, wziął pod uwagę co następuje.

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego to nie likwidacja działalności gospodarczej, a jedynie zmiana formy prawnej. Zatem w myśl art. 24 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Z uwagi na to, że do spółki kapitałowej ma zostać wniesiony wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, to na dzień objęcia udziałów nie powstanie żaden obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem nominalna wartość udziałów w takim przypadku stanowi dla obejmującego przychód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 21 ust. l pkt 109 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obowiązek podatkowy odnośnie wkładu niepieniężnego w sytuacji, gdy został on pokryty przedsiębiorstwem powstanie dopiero wtedy, gdy podatnik dokona zbycia objętych w ten sposób udziałów w sp. z o.o.

Jak wynika zatem z cytowanych wyżej przepisów art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ustala się dochodu, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem. W związku z tym nie powstaje obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § l i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj