Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pińczowie
PD.1.406/4/2006
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.1.406/4/2006
Data
2006.09.19



Autor
Urząd Skarbowy w Pińczowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
podróż służbowa (delegacja)
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zatrudnionym pracownikom na stanowiskach kierowców i konwojentom zwierząt, wypłacane diety i inne należności z tytułu podróży służbowej podlegają zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt. 16a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie , działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia i 1997 r. (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.06.2006 r. (data wpływu do Urzędu 19.06.2006 r.) i uzupełnionego w dniu 11.07.2006 r. (data wpływu 12.07.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione przez wnioskodawcę stanowisko jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

W dniu 19.06.2006 roku wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie , w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w kwestii zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wypłacanych diet za czas podróży służbowej w kraju i za granicą pracownikom zatrudnionym na stanowiskach kierowców i konwojentów zwierząt.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Firma prowadzi działalność w zakresie hodowli zwierząt i uprawy roślin, a także zajmuje się reklamą i promocją własnych produktów. Spółka nie prowadzi transportu usługowego ale na potrzeby własne zatrudnia kierowców i konwojentów na podstawie umowy o pracę. Do ich obowiązków wynikających ze stosunku pracy należą między innymi wyjazdy po pasze i inne środki produkcji. Promocja i reklama wiąże się również z transportem koni na pokazy w kraju i za granicą. Pracownicy ci za czas podróży służbowej otrzymują diety, zwrot kosztów noclegów, bądź ryczałt za nocleg.

Zdaniem wnioskodawcy należności te korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).Diety wypłacane pracownikom z tytułu podróży służbowych wywołują określone skutki w podatku dochodowym. Po stronie pracodawcy są one kosztem uzyskania przychodów, o ile spełniony jest warunek określony w art. 22 ust. 1 updof oraz odpowiednio art. 15 ust. 1 updop tzn , jeśli miał na celu osiągnięcie przychodów. U pracownika otrzymane diety są przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1updof.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach regulujących wysokość należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Przepisami o których mowa w powołanym artykule są przepisy dwóch rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku:1)w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ( Dz.U. Nr 236, poz. 1990; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 186, poz. 1554 ),2)w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ( Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 186, poz. 1555).

Zgodnie z art. 77 kodeksu pracy § 1 pracownikowi wykonującemu polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.Warunki wypłaty diet oraz innych należności kierowcom mogą być zróżnicowane u poszczególnych pracodawców z powodu charakteru i rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy lub struktury organizacyjnej pracodawcy. Ustawowa gwarancja dotyczy jedynie stawki diety za dobę podróży, która nie może być niższa niż wysokość diety krajowej określonej dla pracownika sfery budżetowej; od 1 marca 2006 roku jest to kwota 22 zł.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż miejscem pracy zatrudnianych przez niego kierowców i konwojentów jest siedziba firmy, im też przysługują należności z tytułu podróży służbowych na terenie kraju i poza jego granicami na określonych przez płatnika zasadach, zgodnie z normami zawartymi w w/w rozporządzeniach.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie informuje, że dochód z tytułu wypłacanych kierowcom i konwojentom diet i innych należności za czas podróży służbowych (delegacje) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego zawartego w art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj