Interpretacja Izby Skarbowej w Kielcach
PP2-4407/47/2006
z 14 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-4407/47/2006
Data
2006.09.14



Autor
Izba Skarbowa w Kielcach


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne


Słowa kluczowe
interpretacja urzędu skarbowego
podmiot nieuprawniony


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy prawidłowo obliczyć podatek VAT, dający podstawę do ustalenia należnej akcyzy do zapłaty z tytułu sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją na terenie kraju ?


Na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 20.04.2006 r., znak: OG/005/78/PP1/443-17/22/06 wydane dla Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii prawidłowości obliczania należnego podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży samochodów osobowych sprowadzanych z innych Unii Europejskiej przed ich pierwszą rejestracją na terenie kraju.

Pismem z dnia 09.03.2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Kielcach wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z prośbą o zajęcie stanowiska w zakresie prawidłowości obliczania podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz kwoty tego podatku w przypadkach wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, w związku z obowiązkiem weryfikacji składanych przez podatników deklaracji podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży samochodów osobowych sprowadzanych z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej przed ich pierwszą rejestracją na terenie kraju.

W dniu 20.04.2006 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kielcach, na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 Ordynacji podatkowej wydał postanowienie znak: OG/005/78/PP1/443-17/22/06. W postanowieniu tym stwierdził, iż stanowisko przedstawione przez Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach jest prawidłowe.

Po zapoznaniu się z materiałem dowodowym zgromadzonym w sprawie - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach dnia 20.04.2006 r., znak: OG/005/78/PP1/443-17/22/06 zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa, tj. art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym:

W przedmiotowej sprawie - Naczelnik Urzędu Celnego w Kielcach pismem z dnia 09.03.2006 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach o zajęcie stanowiska w zakresie interpretacji przepisów podatkowych. Naczelnik Urzędu Celnego w Kielcach nie jest w tym przypadku podatnikiem, płatnikiem ani inkasentem podatku od towarów i usług. W tej sprawie występował jako organ podatkowy w zakresie akcyzy.

Zatem, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach poprzez wydanie postanowienia z dnia 20.04.2006 r., znak: OG/005/78/PP1/443-17/22/06 dla Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach rażąco naruszył przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Nadmienić przy tym należy, iż tut. organ podatkowy nie znalazł w wydanym postanowieniu uchybień w kwestii merytorycznego załatwienia sprawy. Jednakże, jak wskazano powyżej w tym zakresie nie ma podstaw prawnych do załatwienia sprawy w drodze postanowienia wydanego w trybie przepisu art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj