Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.III-406/19/2006
z 27 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-406/19/2006
Data
2006.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
usługi rozrywkowe
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy usługi rozrywkowe zespołu muzycznego polegające na graniu koncertów w ramach różnych imprez okolicznościowych takich jak: wesela, dyskoteki, bale, festyny itp. sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.31.21-00.40 podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.)?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60, ze zm.) art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 3, art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 29.05.2006 r. (data wpływu do tut. organu 05.06.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 22.06.2006 r. postawia uznać, że stanowisko podatnika stwierdzające, że usługi rozrywkowe świadczone przez zespół muzyczny, sklasyfikowane w grupowaniu 92.31.21-00.40 podlegają zwolnieniu od podatku VAT jest prawidłowe.

W dniu 05.06.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek Pana R K w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten został przez Podatnika uzupełniony pismem z dnia 22.06.2006 r. Pan R K w ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje założyć zespół muzyczny z własnym udziałem i świadczyć usługi rozrywkowe polegające na graniu koncertów w ramach różnych imprez okolicznościowych takich jak: wesela, dyskoteki, bale, festyny itp. Występy te odbywać się będą na zlecenie organizatora imprezy, a Podatnik nie będzie pobierał opłat za wstęp na ww. imprezy. W piśmie uzupełniającym ww. wniosek Podatnik podaje, iż w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługa ta sklasyfikowana jest w grupowaniu 92.31.21-00.40.Czy ww. usługi podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.)? Zdaniem Podatnika, ww. usługi rozrywkowe podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym zarówno towary jak i usługi (z wyłączeniem usług elektronicznych) identyfikowane są, zgodnie z przepisami tej ustawy, przy pomocy klasyfikacji statystycznych o czym stanowi przepis art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o VAT. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług, w tym prawidłowe zakwalifikowanie towarów i usług do grupowań PKWiU, stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie powołanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług.W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W ww. załączniku w poz. 11 pod symbolem PKWiU - ex 92 zostały wymienione usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33 i 92.34.11 i 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
    5a. usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
    5b. wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),
  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Z powyższej regulacji prawnej wynika, iż usługi polegające na zapewnieniu oprawy muzycznej różnych imprez, o ile zaklasyfikowane zostaną do grupowania PKWiU 92 i nie będą podlegały wyłączeniu z tego grupowania, będą zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Ze zwolnienia tego nie mogą natomiast korzystać opłaty za wstęp na ww. imprezy klasyfikowane również do ww. grupowania PKWiU. Ponieważ z treści wniosku złożonego przez Pana K wynika, iż usługi które zamierza on świadczyć w ramach prowadzonej działalności zakwalifikowane są do grupowania 92.31.21-00.40, a Podatnik nie pobiera opłat za wstęp na imprezy klasyfikowane również do tego grupowania, uznać należy, iż usługi te podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż uprawnienia do wydawania opinii klasyfikacyjnych w zakresie zaliczenia towarów i usług do poszczególnych grup klasyfikacji statystycznych posiadają wyłącznie odpowiednie organy statystyczne. W razie wątpliwości, czy świadczone usługi należy klasyfikować we wskazanej grupie usług, o dokonanie stosownej klasyfikacji należy wystąpić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Stanowisko przedstawione przez Podatnika w złożonym wniosku jest zatem prawidłowe.

Ponadto tut. organ zaznacza, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj