Interpretacja Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim
US1411-PB-415/4/DD/06
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US1411-PB-415/4/DD/06
Data
2006.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Makowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
ulga budowlana
zwrot wydatków związanych z budownictwem


Pytanie podatnika
W grudniu 1999r. zakupiłem na terenie Makowa Maz. działkę budowlaną. Koszt zakupu w odpowiedniej proporcji tj. 350m2 został zaliczony przez mnie do tzw. dużej ulgi budowlanej. Następnie w grudniu 2001r. przystąpiłem do budowy domu jednorodzinnego na wymienionej działce.Rachunki z budowy zostały również zaliczone do tzw. dużej ulgi budowalnej. W ten sposób zrealizowałem resztę limitu tzw. dużej ulgi budowlanej. Korzystanie z tej ulgi rozpocząłem wczesniej przy realizacji innego budynku mieszkalnego w Ciechanowie oraz oszczędzaniu w tzw. Kasie Mieszkaniowej.Teraz sytuacja zmusza mnie do rezygnacji z kontynuowania budowy domu w Makowie Maz.. Zamierzam sprzedać rozpoczętą budowę wraz z działką i zgromadzonymi na niej materiałami budowlanymi.Zwracam się do Urzędu Skarbowego z zapytaniem, czy w związku z ewentualną sprzedażą tej nieruchomości będę zmuszony zwrócić wykorzystane na obiekt (budowę i działkę) w Makowie Maz. części wykorzystanej ulgi mieszkaniowej (budowalnej) w podatku dochodowym. Nadmieniam, że do 2002 roku ulgę w podatku dochodowym rozliczałem wraz z żoną w ramach PIT36. Zaś od 2003 roku w ramach PIT 28 z racji opłacanego od tego czasu podatku ryczałtowego od dochodów z najmu budynku mieszkalnego w Ciechanowie i mieszkania w Warszawie.Jednocześnie wnoszę zapytanie czy sprzedając budowę w Makowie Maz. podlegam jeszcze obowiązkowi płacenia 10% podatku ryczałtowego od zbycia nieruchomości mieszkaniowej.Na podstawie moich ustaleń wynika, że od sprzedaży budowy indywidualnej obiektu mieszkalnego nie przysługuje zwrot odliczonej ulgi budowalnej. Natomiast 10% ryczałt od sprzedaży nieruchomości należy uiścić jeżeli nie minęło więcej niż 5 lat od zakupu nieruchomości. Zakup działki nastąpił wcześniej, zatem za datę graniczną należy uznać datę aktu notarialnego. Rozpoczęcie budowy natomiast nie jest datą zasadną do rozpatrzenia tej kwestii.


Postanowienie

Na podstawie art. 216 §1, art. 14a§4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /tj. Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim w związku z wnioskiem z dnia 2006-05-30 w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

postanawia

uznać stanowisko podatnika zawarte w piśmie w części dotyczącej zwrotu ulgi na budowę budynku mieszkalnego z powodu sprzedaży tego budynku za prawidłowe o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

uzasadnienie

Pismem z dnia 2006-05-30 /uzupełnionym w dniu 2006-06-09/ pan XX zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zwrotu wykorzystanej ulgi mieszkaniowej odliczonej od podatku w związku ze sprzedażą nieruchomości mieszkaniowej.

W złożonym zapytaniu wskazał Pan, że;

w 1999 r. zakupił działkę budowlaną oraz w 2001 roku została rozpoczęta budowa domu jednorodzinnego na w/w działce, następnie rezygnuje z dalszej budowy sprzedając rozpoczętą budowę wraz z działką i zgromadzonymi materiałami budowlanymi.

W związku z powyższym korzystał z odliczeń wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe w ramach ulgi mieszkaniowo-budowlanej, odliczeń z tytułu zakupu działki budowlanej oraz z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

Organ podatkowy zważył co następuje:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych dawała możliwość skorzystania z ulgi, która jest związana z ponoszeniem określonych wydatków na cele mieszkaniowe:

- zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

- budowę budynku mieszkalnego,

- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej: w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,

- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek na cele mieszkalne,

- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu

- remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie odrębnych przepisów,

- systematyczne gromadzenie oszczędności na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których podatnik mimo wykorzystania ulgi z tytułu w/w wydatków ma obowiązek doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone, czyli zwrócić ulgę.

Na mocy art. 6 ust.1 ustawy z 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm./ rozciągnięto moc obowiązującą przepisu art. 27 ust.13 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ w jego brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. również względem wymienionych w tym przepisie zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002r.

Mając powyższe na uwadze, w sytuacji gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu /przychodu/ lub podatku z tytułu ulg mieszkaniowych, a następnie;

1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,

5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych do dochodu /przychodu/ lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Skutków takich nie pociąga za sobą zbycie nieruchomości, której budowa dawała podstawę do skorzystania z ulgi. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik w latach 1999-2004 korzystał z odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego, a w 2006r. ma zamiar sprzedać nieruchomość zakupioną w 1999r. W tej sytuacji nie zachodzi konieczność zwrotu wykorzystanej ulgi budowlanej.Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja przepisów prawa podatkowego w zakresie zapytania o opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów ze sprzedaży nieruchomości zostanie Panu udzielona w odrębnym postanowieniu.

Zgodnie z art. 14b§1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwej dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a§4 w związku z art. 236§1 ustawy z dnia 29-08-1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz.60 ze zm./ zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie 06-400 Ciechanów, ul. Warszawska 58 za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj