Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-4/14a/06/DB
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-4/14a/06/DB
Data
2006.01.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
nabycie wierzytelności
pośrednictwo finansowe
przelew wierzytelności
wierzytelność


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, czy uzyskane przychody z operacji polegającej na zakupie wierzytelności w celu windykacji winny być uwzględniane w rozliczeniu podatku od towarów i usług?


Stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Spółki jest min.: nabywanie, za środki własne, wierzytelności w celu ich windykacji. Celem jest uzyskanie dochodu z różnicy między wartością zakupionej wierzytelności a ceną zakupu. Nabycie wierzytelności następuje w oparciu o umowę cywilno - prawną zawartą z dotychczasowym wierzycielem.

Zgodnie z opinią Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, pismo nr ... z dnia ....2005r., usługi polegające na zakupie wierzytelności z zaangażowaniem własnych środków finansowych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 65.23.10-00.00 - Usługi pośrednictwa finansowego, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalno-rentowych. .

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z operacji polegającej na zakupie wierzytelności w celu windykacji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przychody te nie są związane ze sprzedażą w rozumieniu ustawy, a są dochodem z operacji w chwili spłaty zadłużenia.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z art. 8 ust. 1 pkt. 1 ustawy wynika, że świadczeniem usług w rozumieniu ustawy jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również :

- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę w jakiej dokonano czynności,

- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przeniesienie wierzytelności zostało uregulowane w art. 509-517 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. ). Przeniesienie wierzytelności następuje - w myśl art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego - na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności

Istotą przeniesienia wierzytelności jest umowa zawierana przez wierzyciela z osobą trzecią, na mocy której osoba ta nabywa od wierzyciela przysługującą mu wierzytelność. Prawne skutki przelewu wierzytelności polegają więc na tym, że prawa przysługujące zbywcy ( dotychczasowemu wierzycielowi ) przechodzą na nabywcę wierzytelności. Właściwość zobowiązania, uprawnienia wierzyciela i zobowiązania dłużnika pozostają bez zmian, gdyż w wyniku umowy cesji wierzytelności zmienia się tylko wierzyciel - w miejsce dotychczasowego wstępuje cesjonariusz.

W momencie nabycia wierzytelności nie powstaje u kupującego obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, mimo iż świadczy on usługi pośrednictwa finansowego. Nie uzyska on bowiem obrotu w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. W spółce powstanie obrót dopiero w przyszłości, w momencie zbycia zakupionej wierzytelności lub jej windykacji.

Powyższe stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku sygn, akt S.A./Bk 877/02 z dnia 18.02.2003r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj