Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDF-3/415-62/05/BA
z 28 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-3/415-62/05/BA
Data
2006.02.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
akcja
dywidendy
fundusz inwestycyjny
umorzenie


Pytanie podatnika
Zasady opodatkowania z tytułu otrzymania jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez Fundusz w wyniku reinwestycji otrzymanej przez Fundusz dywidendy w nowe akcje S. A.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto dziwlaplc na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana pisma z dnia 07.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącego zagadnienia zasad opodatkowania z tytułu otrzymania jednostek uczestnictwa wyemitowanych przez Fundusz w wyniku reinwestycji otrzymanej przez Fundusz dywidendy w nowe akcje ... uznaje, że przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan uczestnikiem programu prywatyzacji francuskiej spółki ..... (w skrócie ....) z siedzibą w ..... . Program ten przewiduje cztery formuły nabycia akcji ... t. j. ......... . W ramach programu prywatyzacji i zgodnie z jego zasadami nie będąc pracownikiem .... kupił Pan ze zniżką w stosunku do ceny oferowanej od francuskiego Skarbu Państwa akcje .... w ramach formuł ..... i ....... .
Dodatkowo otrzyma Pan akcje .... zwane akcjami bezpłatnymi, które bezpośrednio po nabyciu zostaną przez Pana wniesione do funduszu inwestycyjnego utworzonego we Francji. W zamian za wniesione do Funduszu akcje .... otrzyma Pan pewną liczbę jednostek uczestnictwa w Funduszu, odpowiadającą liczbie wniesionych przez Pana akcji. Jednustki uczestnictwa w Funduszu są niezbywalne przed upływem 5 letniego terminu od dnia ich nabycia (tzw. okres zablokowania).
W okresie zablokowania spółka ...... (....) będzie wypłacać dywidendę, która zostanie bezpośrednio przekazana do Funduszu celem dalszego zainwestowania w kolejne akcje ..... poprzez dodatkową emisję przez Fundusz nowych jednostek uczestnictwa, bądź też wzrost wartości już posiadanych przez Pana jednostek uczestnictwa. Po okresie zablokowania w przypadku wystąpienia do Funduszu o umorzenie jednostek uczestnictwa Fundusz będzie zobowiązany do odpłatnego nabycia Pana jednostek uczestnictwa w zamian za wypłatę gotówkową.
Stanowisko podatnika:
Fundusz lnwestycyjny w rozumieniu art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest funduszem kapitałowym lecz formą inwestowania środków pieniężnych przez uczestników Funduszu (....). W konsekwencji, wartość objętych nowych jednostek stanowi przychód uczestnika Funduszu, o którym mowa w art. 30a ust. 1 ptk. 3 ustawy o podatku dochodowym. Uzyskany w ten sposób przychód podlega opodatkowaniu 19 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Rozpatrując wniosek w oparciu o obowiązujący stan prawny stwierdza się conastępuje:
Stosownie do art. 5a ust. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za fundusze kapitałowe uważa się fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej , z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, a zatem fundusz, którego jest Pan uczestnikiem jest funduszem kapitałowym.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym są kapitały pieniężne.
Stosownie do art. 17 ust. 1, ptk 5 cyt. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.
Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546) stanowi; iż fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym, przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.
Biorąc powyższe pod uwagę; nowe jednostki uczestnictwa nabyte na Pana rzecz przez fundusz z przekazanej przez spółkę .... dywidendy stanowią przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 ptk 5 w/w ustawy od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z zastrzeżeniem art. 52a . Zasadą jest, że podatek zryczałtowany jest podatkiem należnym, a więc dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu nie wykazuje się w zeznaniu podatkowym.
Zgodnie z ogólna zasada ustalania dochodu wyrażoną w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.
Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Stosownie do art. 30a ust. 5 dochodu, o którem mowa w ust. 1 pkt. 5, wymienionej ustawy nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.Do ustalenia kosztów uzyskania przychodu stosuje się natomiast przepis art. 23 ust. 1 pkt. 38 ustawy podatkowej. Z przepisu tego wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) wkładów, oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta; papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
Jednocześnie w myśl art. 30a ust. 9 i 11 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 uzyskując poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 ptk. 1-5 od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1 od tych przychodów (dochodów), odliczają 1 kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%.
Natomiast kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów) o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt. 1-5, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwoty podatku zapłaconego za granicą, o których mowa w ust. 9 i 10 podatnicy są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub 1a (t. j. PIT-38 oraz załącznik PIT-X ).
Mając powyższe na uwadze, stanowisko Pana w tej kwestii jest nieprawidłowe, gdyż wartość objętych nowych jednostek Funduszu wyemitowanych przez Fundusz w wyniku reinwestycji otrzymanej przez Fundusz dywidendy w nowe akcje .... jest przychodem określonym w art. 30a ust. 1 pkt. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , który podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem, a nie w art. 30a ust. 1 pkt. 3 ustawy.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika /płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł. na podstawie art. 1 ust. 1 ptk.1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. W sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110, poz. 1176 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj