Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-15/14a/06/DB
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-15/14a/06/DB
Data
2006.01.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
faktura VAT
koszty uzyskania przychodów
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, ma prawo do odliczania podatku naliczonego stosownie do art. 86 ust. 1 w związku z art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.


Stan faktyczny:

Podatnik, w ramach prowadzonej działalności, świadczy na rzecz spółki produkującej i/lub emitującej programy telewizyjne usługi reportersko-dziennikarskie w zakresie opracowania dzieła stanowiącego reportaże, felietony, sprawozdania i komentarze dziennikarskie, obejmujące m.in.: opracowanie merytoryczne wszelkich potrzebnych materiałów i/lub prowadzenie na wizji audycji telewizyjnych, układ ( tzn. wybór i zestawienie materiałów informacyjnych w ramach audycji telewizyjnych ), opracowywanie dostarczonych materiałów informacyjnych oraz decydowanie o ostatecznej treści i formie wizji i/lub fonii audycji telewizyjnych.

W ramach powyższego zakresu czynności Podatnik w szczególności:

- przygotowuje opracowania obejmujące propozycje zakresu i propozycje dotyczące sposobu prowadzenia audycji telewizyjnej oraz przygotowuje dokumentację do tych audycji;

- samodzielnie przygotowuje materiał filmowy ( np. za pomocą ukrytej kamery ) lub współpracuje z realizatorem obrazu i dźwięku i innymi osobami przy przygotowaniu materiału filmowego ( przedstawienie zdobytych informacji w formie wywiadu, reportażu lub komentarza reporterskiego itp. );

- samodzielnie edytuje nagrany materiał filmowy w celu dostosowania go do wymogów Spółki lub czyni to we współpracy z realizatorem obrazu i dźwięku i innymi osobami,

- bada tematykę, która ma być przedmiotem danego materiału reporterskiego; zbywa, spisuje, weryfikuje i kompiluje informacje oraz opracowuje kwestie, które mogą być wykorzystane w trakcie programu oraz opracowuje propozycję prowadzenia programu;

- może przygotowywać konspekty ( tzn.: dokumenty, na podstawie których przygotowywany jest reportaż zawierającego wskazania na temat lokalizacji zdjęć, opisu akcji i proponowanych wątków rozmowy oraz układu realizacji materiału i zdjęć ) do materiałów zewnętrznych i reportaży do powyższych audycji.

W większości przypadków Podatnik użycza swojego wizerunku ( postaci, głosu ) w ramach emitowanych audycji telewizyjnych np. przeprowadza wywiad z innymi osobami, prezentuje zebrane informacje, komentuje/podsumowuje zebrane informacje.

Podatnik sam decyduje o sposobie i miejscu wykonania powyższych czynności.

Podatnik ponosi szereg ryzyk związanych z wykonywaniem powyższych czynności:

- podatnika obciąża ryzyko, że Spółka może nie zaakceptować wykonania powyższych czynności, jeżeli jego zdaniem nie będzie ono odpowiadało zamówieniu;

- w przypadku niezachowania przez podatnika terminów wykonania ww. czynności podatnik jest obciążony ryzykiem konieczności zapłaty kary pieniężnej na rzecz Spółki, jak również Spółce przysługuje prawo do odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania bez uiszczenia na rzecz podatnika jakiegokolwiek wynagrodzenia;

- w przypadku naruszenia przez podatnika innych postanowień umowy ( np. wykorzystania dla własnych celów poufnych informacji w ciągu 5 lat od umowy ) podatnik jest obciążony ryzykiem zapłaty kary pieniężnej na rzecz Spółki;

- w przypadku naruszenia postanowień współpracy Spółce przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania;

- w celu wykonywania przedmiotowych czynności podatnik ponosi szereg kosztów, przy czym na podstawie umowy jedynie zaakceptowana odrębnie przez Spółkę część tych wydatków jest finansowana przez Spółkę;

- Podatnik ponosi ryzyko wynikające z jego odpowiedzialności wobec osób trzecich, jeśli osoby te uznają, że poprzez wykonywanie czynności przez podatnika ich interesy zostały naruszone tak może być w przypadku, gdy dzieło podatnika miało znamiona plagiatu ). Wynika to z faktu, że umowa nie zawiera żadnych postanowień ograniczających odpowiedzialność podatnika wobec osób trzecich, ani przenoszących taką odpowiedzialność na Spółkę.

Zgodnie z otrzymaną w dniu 17.08.2005r opinią powyższe usługi zostały sklasyfikowane w grupowaniu: PKWiU 92.40.10-00.00 "Usługi świadczone przez agencje informacyjne"

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika, w przedstawionym stanie faktycznym, przy założeniu, że wykonywane usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, oraz biorąc pod uwagę okoliczność istnienia pułapu kwotowego umożliwiającego stosowanie zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o PTU, Podatnik będzie miał prawo dokonywać odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług reportersko -dziennikarskich.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Opisane przez podatnika usługi, zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 92.40.10-00.00 "Usługi świadczone przez agencje informacyjne" podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podstawową tj.: 22 %.

Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z 11.03.2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz.535 z 2004r z późn. zm. ) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Jak wynika z ww. przepisu prawo do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest przede wszystkim od związku dokonywanych zakupów z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych.

Przepis art. 88 ust.1 pkt.2 ww. ustawy stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Wymienione wyłączenie dotyczy tylko tych wydatków, które w sposób obiektywny nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z przepisu tego wynika, że ponoszone przez podatnika wydatki muszą być oceniane według przepisów ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr14, poz.176 z późn. zm.) w zakresie, w jakim te przepisy regulują koszty uzyskania przychodów. Aby zatem określić, czy poniesiony wydatek uprawnia do odliczenia podatku VAT należy spojrzeć na ten wydatek przez pryzmat przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. czy w sytuacji, gdyby podatnik nie korzystał z ryczałtu, to wydatek ten stanowiłby koszt uzyskania przychodów. Jeżeli poniesione wydatki mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług decydujące znaczenie ma związek ponoszonego wydatku ze sprzedażą opodatkowaną.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 Ustawy o podatku od towarów i usług, kwotę podatku naliczonego stanowi min.: suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Stosownie do przepisu art. 109 ust. 3 ustawy, podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i art. 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą kwoty : określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

W związku z powyższym podatnik ma prawo dokonywać odliczenia podatku naliczonego z faktur z tytułu nabycia towarów i usług ściśle związanych ze świadczeniem usług opodatkowanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj