Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/DF/415/460/AU/06
z 4 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/DF/415/460/AU/06
Data
2006.09.04



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
podatek liniowy
radcowie prawni
świadczenia na rzecz byłego pracodawcy


Pytanie podatnika
Czy podatnik może skorzystać z możliwości opodatkowania na zasadach określonych w art.30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz.60 z póżn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Pana J. złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 24 sierpnia 2006r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii -

skorzystania z możliwości opodatkowania na zasadach określonych w art.30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.)

stwierdza, iżstanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stosownie do postanowień art. 14a §1 i §2 ustawy - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz.60 z póżn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Korzystając z powyższego przepisu Pan J. wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 24 sierpnia 2006 r. (data wpływu) wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii możliwości wyboru opodatkowania na zasadach określonych w art.30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.)- tj. podatek liniowy.

Składając przedmiotowy wniosek podatnik jest obowiązany zgodnie z art.14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W w/w wniosku przedstawiono wyczerpujący stanu faktycznego oraz określono, iż w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Strona wykonuje zawód radcy prawnego na podstawie umowy o pracę zawartej z P. S.A. W najbliższym czasie umowa o pracę z P. S.A. ulegnie rozwiązaniu i wnioskodawca rozpocznie świadczenie pomocy prawnej w formie kancelarii radcy prawnego dla nieograniczonego kręgu potencjalnych odbiorców takich usług. Pytanie wnioskodawcy brzmi: czy może skorzystać z przewidzianej w art.9a ustawy o podatku dochodowym formy opodatkowania określonej w art.30c w/w ustawy, zakładając iż:

    - P. S.A. (czyli były pracodawca podatnika) zleci obsługę prawną spółki, kancelarii innego radcy prawnego,
    - wnioskodawca natomiast będzie świadczył usługi na rzecz kancelarii tegoż radcy prawnego na podstawie umowy, którą zlecone będzie wykonywanie czynności obsługi prawnej dla klientów kancelarii innego radcy prawnego, w tym również dla dotychczasowego pracodawcy tj. P. S.A.,
    - kancelarii wnioskodawcy z dotychczasowym pracodawcą P. S.A. nie będzie łączyć żadna umowa.

STANOWISKO PODATNIKA

Zdaniem wnioskodawcy może on skorzystać z możliwości wyboru opodatkowania przewidzianej w art.9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym i wybrać opodatkowanie dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej kancelarii radcy prawnego na zasadach określonych w art.30c w/w ustawy. Wnioskodawca motywuje ten fakt tym, iż w powyższej sytuacji nie znajdą zastosowania ograniczenia przewidziane w art.9a ust.3 w/w ustawy, gdyż nie będzie świadczył żadnych usług bezpośrednio na rzecz byłego pracodawcy, nie będzie go łączyć żadna umowa z byłym pracodawcą, jak również nie będzie uzyskiwał od byłego pracodawcy żadnych przychodów. Usługi świadczone będą przez wnioskodawcę na rzecz każdej innej niż dotychczasowy pracodawca osoby, która zwróci się do kancelarii wnioskodawcy o pomoc prawną w zakresie świadczenia tejże pomocy prawnej przez radcę prawnego zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1981r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 123, poz.1059 z późn. zm.) jak również na rzecz kancelarii innego radcy prawnego (nie ma przy tym znaczenia fakt, iż świadczone przez wnioskodawcę usługi na rzecz kancelarii innego radcy prawnego mogą dotyczyć również spraw dotychczasowego pracodawcy wnioskodawcy).

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z art.9a ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem ust.3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art.30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Natomiast ust.3 tegoż artykułu stanowi, że jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust.2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

    - wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
    - wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik traci w roku podatkowym prawo do opodatkowani w sposób określony w art.30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art.27 ust.1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Mając na uwadze w/w przepis uznać należy, iż - zgodnie z opisanym stanem faktycznym - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczył Pan będzie usługi prawne na rzecz nieograniczonego kręgu potencjalnych odbiorców takich usług, m. in. na rzecz innych kancelarii radców prawnych, którym usługi może zlecać Pana były pracodawca tj. P. S.A.

Umowę, na świadczenie usług prawnych będzie Pan zawierał z kancelarią innego radcy prawnego, a nie z byłym pracodawcą tj. z P. S.A., zatem nie będzie Pan świadczyć w/w usług na rzecz byłego pracodawcy lecz na rzecz innej kancelarii.

W tej sytuacji nie zachodzą okoliczności, o których mowa w powołanym wyżej przepisie art. 9a ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj