Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-79/06/SJ-58373
z 11 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-79/06/SJ-58373
Data
2006.09.11



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
internet
kontrola
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu udostępniania faktur wystawionych w formie elektronicznej organom podatkowym i organom kontroli skarbowej.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zamierza rozpocząć wystawianie i przesyłanie faktur w formie elektronicznej dla niektórych odbiorców, poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI). Usługa przesyłania, przetwarzania i archiwizowania dokumentów będzie świadczona przez firmę zewnętrzną, która zapewnia stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktur i integralność danych.

Zapytanie Podatnika dotyczy kwestii udostępniania organom podatkowym i organom kontroli skarbowej faktur wystawianych i otrzymywanych w formie elektronicznej, a konkretnie wskazania czy Spółka ma obowiązek zapewnienia ww. organom dostępu do dokumentów w systemie on-line poprzez dedykowany interfejs czy też na nośniku CD/DVD w postaci odpowiednio przygotowanego zbioru faktur z danego okresu. Zdaniem Spółki obydwie formy są dopuszczalne.

Ponadto Strona zwróciła uwagę na brak regulacji dot. dostępności do ww. dokumentów w sytuacji awaryjnej, tzn. wówczas, gdy nie byłoby możliwe udostępnienie zbiorów w systemie on-line. Zdaniem Podatnika w takiej sytuacji należy udostępnić dokumenty na CD/DVD.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznych oraz po analizie przepisów prawa podatkowego mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wyjaśnia:

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 14.07.2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133 poz. 1119) faktury wystawione lub otrzymane w formie elektronicznej przechowuje się na terytorium kraju w sposób umożliwiający, na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp drogą elektroniczną tym organom do tych faktur, w szczególności zapewnienie możliwości udokumentowania poboru i wykorzystania tych faktur przez te organy, w tym ich wydruku, jak również zapewnienie czytelności tych faktur, z zastrzeżeniem ust. 2. Przy czym zgodnie z ust. 5 cyt. paragrafu faktury przesłane w formie elektronicznej powinny być przechowywane przez ich wystawcę oraz odbiorcę w formie elektronicznej w formacie, w którym zostały przesłane, w sposób gwarantujący autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści, jak również ich czytelność przez cały okres ich przechowywania.

Jak wynika z wyżej powołanego przepisu podstawową kwestią, jeśli chodzi o umożliwienie organom podatkowym kontroli faktur wystawionych w formie elektronicznej, jest zapewnienie ww. organom drogą elektroniczną dostępu natychmiastowego, pełnego i ciągłego. Kryteria te wykluczają możliwość udostępnianie dokumentacji na nośnikach CD/DVD w postaci przygotowanego przez Podatnika zbioru faktur z danego okresu, gdyż zbiory takie sporządzone na okoliczność kontroli nie spełniają ww. kryteriów.

Mając na względzie powyższe Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznał, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj