Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/163/Z/K/06a
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/163/Z/K/06a
Data
2006.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
małżonek
obowiązki spadkobierców
podatek dochodowy od osób fizycznych
remanent likwidacyjny
spadkodawca


Pytanie podatnika
Czy spadkobierca jest zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i zapłaty wynikającego z niego zryczałtowanego 10% podatku dochodowego od wartości tego remanentu ?


Na podstawie art. 14 a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 09.05.2006 (data wpływu), dotyczących obowiązków spadkobierców w zakresie sporządzenia remanentu likwidacyjnego oraz zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości tego remanentu.

W dniu 09.05.2006 r. wpłynął do tutejszego urzędu Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 30.04.2006 r. zmarł Pani mąż, który prowadził samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie usług pośrednictwa dostaw, opodatkowaną na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Postępowanie sądowe w sprawie nabycia spadku nastąpi dopiero w terminach przewidzianych dla spraw spadkowych. Pani ani pozostali spadkobiercy nie będą "kontynuować" działalności gospodarczej spadkodawcy.

Z zaprezentowanego we wniosku Pani stanowiska, że rozliczenie dochodu metodą remanentową jest zobowiązaniem, które zaistniało dopiero po śmierci spadkodawcy, stąd też spadkobiercy nie ponoszą za nie odpowiedzialności tzn. nie są zobowiązani do sporządzaniu remanentu likwidacyjnego i zapłaty wynikającego z niego zryczałtowanego 10% podatku od wartości tego remanentu.

Rozpatrując przedmiotowy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą, niebędących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja działalności. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu pierwszym. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Zgodnie z art. 97 § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy oraz w szczególnych przypadkach prawa o charakterze niemajątkowy. Przepisy te ustanawiają jedynie odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania spadkodawcy, które powstały za jego życia. Ustalenie dochodu metodą remanentową to zobowiązanie podatkowe, które w przedmiotowej sprawie powstało po śmierci podatnika, zatem spadkobiercy nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko podatnika należało uznać za prawidłowe, bowiem żona zmarłego podatnika nie ma obowiązku sporządzania - w imieniu męża- remanentu likwidacyjnego i zapłaty wynikającego z niego 10% zryczałtowanego podatku od wartości tego remanentu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj