Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PD.I-2/406-25/2006/INT
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.I-2/406-25/2006/INT
Data
2006.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
projekt wynalazczy


Pytanie podatnika
Czy współautorowi projektu racjonalizatorskiego przysługują 50% koszty uzyskania przychodów, w związku z opracowaniem projektu będącego nowatorskim rozwiązaniem?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5 kwietnia 2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 5.04.2006 r. zwróciła się Pani wraz z mężem z zapytaniem, czy mężowi jako współautorowi projektu racjonalizatorskiego przysługują 50% koszty uzyskania przychodów, w związku z opracowaniem projektu będącego nowatorskim rozwiązaniem?

Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogu określonego w art. 14a § 3 i 5 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa. W związku z powyższym tut. Organ pismem z dnia 29 maja 2006 r. wezwał wnioskodawcę do uzupełnienie braków formalnych wniosku poprzez wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego, a więc ustalenie:
- czy twórca projektu wykonał go w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy albo realizacji innej umowy,
- czy wypłacona twórcy projektu kwota wiązała się z zawarciem umowy przenoszącej prawo własności tego projektu (kto jest właścicielem projektu zakład pracy, czy współtwórca).
W dniu 5.06.2006 r. poinformowała Pani tut. Urząd, że mąż zmarł. W tej sprawie wiadomo Pani, że mąż nie wykonał tego projektu w ramach stosunku pracy, ani też innej umowy na piśmie oraz, że właścicielem projektu jest mąż, a nie zakład pracy.

Zdaniem wnoszącego zapytanie, do wypłaconego wynagrodzenia mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu.

W związku ze śmiercią męża i prowadzonym postępowaniem w zakresie udzielenia interpretacji co do sposobu zastosowania prawa podatkowego tut. Organ podatkowy pismem z dnia 14.06.2006 r. zwrócił się do pracodawcy o potwierdzenie odpowiedzi na powyższe pytania.
Do dnia wydania niniejszego postanowienia odpowiedzi nie otrzymano.
W rozpatrywanej sprawie tut. Organ zauważył, co następuje:
Zgodnie z art 22 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:
1) z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela - w wysokości 50% uzyskanego przychodu,
2) z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną - wysokości 50% uzyskanego przychodu,
3) z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Nie ma natomiast zastosowania ten przepis w przypadkach, w których wypłata wynagrodzenia twórcy projektu racjonalizatorskiego nie wiązało się z zawarciem umowy przenoszącej prawo własności tego projektu, 3a) (skreślony),
4) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód,
5) z tytułów określonych w art. 13 pkt 5, 7 i 9 - w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1, a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody z jednego z tytułów, określonego w art. 13 pkt 5, 7 i 9, uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć kwoty 1840 zł 77 gr.
Status prawny twórców wynalazców regulują przepisy ustawy o prawie własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117). Zgodnie z przepisami tej ustawy, prawo do patentu na wynalazek, dokonany przez twórcę w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy lub realizacji innej umowy, przysługuje pracodawcy lub zamawiającemu, chyba że strony ustaliły inaczej. Przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy.
Prawo do uzyskania patentu na wynalazek i w konsekwencji prawo do uzyskania zapłaty za przeniesienie tego prawa na rzecz podmiotu gospodarczego, przysługuje twórcy wynalazku w przypadku, gdy wynalazek dokonany zostanie samodzielnie, tj. nie w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy albo realizacji innej umowy. Uzyskana w tych warunkach zapłata jest przychodem z praw majątkowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tej ustawy twórcy projektów wynalazczych tj. twórcy wynalazków, wzorów użytkowych i projektów racjonalizatorskich mają prawo do odliczania 50% kosztów od przychodów uzyskanych z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego przez pierwszego właściciela. A zatem jeżeli stan faktyczny przedstawiony w piśmie jest prawidłowy to przedstawione stanowisko jest słuszne.
,,Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5".

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj