Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/443-92/05/PG/93910
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/443-92/05/PG/93910
Data
2005.12.28



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
faktor
refakturowanie
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Przedmiotem zapytania podatnika jest rozstrzygnięcie kwestii, czy w celu obciążenia kontrahenta (dłużnika) kosztami wynikającymi z umowy faktoringu należy wystawić fakturę VAT (refakturę kosztów faktoringu), czy też notę debetową w kwocie netto.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 20.10.2005 r. (doręczonego w dniu 21.10.2005 r.), uzupełnionego w dniu 19.12.2005 r. z zakresu podatku od towarów i usług.stwierdza,że przedstawione we wniosku sfanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik przedstawia następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą wyrobów hutniczych. W celu bieżącego finansowania korzysta z usługi faktoringu krajowego z regresem. Za korzystanie z usług faktoringu, Faktor obciąża Podatnika odsetkami od finansowania, wystawiając notę odsetkową Dodatkowo Firma ponosi koszty prowizji i opłat za usługi faktoringowe, które dokumentowane są comiesięczna fakturą VAT. W celu ograniczenia kosztów finansowania zawarto porozumienie, w myśl którego klienci Wnioskodawcy zobowiązali się do ponoszenia części kosztów z tym związanych.
W związku z powyższym wątpliwości Spółki dotyczą rozstrzygnięcia kwestii:
czy w celu obciążenia kontrahenta tymi kosztami należy wystawić fakturę VAT (refakturę kosztów faktoringu) czy też notę debetową w kwocie netto.
Zdaniem Podatnika, w opisanej sytuacji nie należy rozliczyć tej czynności na podstawie faktur VAT, gdyż zwrot części kosztów faktoringu nie stanowi wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczoną usługę. Ponadto skutkiem zawartej umowy z kontrahentem nie jest odsprzedaż usług faktoringowych.
Naczelnik tut. Urzędu nie potwierdza powyższego stanowiska. W naszej ocenie w opisanym stanie faktycznym Spółka pełni rolę pośrednika w odsprzedaży usług faktoringu, nabywanej od innego podmiotu,profesjonalnie zajmującego się prowadzeniem tej działalności. Należy wskazać, że przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) nie rozstrzygają wprost zasad odsprzedaży usług. W związku z tym zasadnym jest odwołanie się do zasad wynikających z art. 6 ust. 4 VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. Zgodnie z powołanym przepisem w przypadku, w którym podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi. W świetle powyższego należy przyjąć, że Spółka która nabyła usługę faktoringu i następnie otrzymuje zwrot kosztów (części kosztów) tej usługi dokonuje w rzeczywistości jej odsprzedaży. Czynność ta winna być udokumentowana fakturą. Na powyższą usługę obowiązuje stawka VAT właściwa dla tej czynności (z załączonej faktury wynika, że jest to stawka 22%.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika, orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj