Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/255/Z/K/06
z 30 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/255/Z/K/06
Data
2006.08.30



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kradzież


Pytanie podatnika
Jak wynika ze złożonego wniosku, w dniu 9 maja 2002r. po dokonaniu przez kontrahenta zamówienia podatnik zlecił firmie kurierskiej przewóz przesyłki wystawiając fakturę VAT. Przesyłka pobrana przez przewoźnika została utracona na skutek napadu, w związku z czym podatnik pyta, czy może dokonać zaksięgowania w koszty wartości netto sprzedaży oraz wartości podatku VAT należnego. Uważa iż tak, ponieważ nie doszło do transakcji z kontrahentem, a towar został skradziony.


Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Artykuł 23 nie wymienia jako wydatku nie stanowiącego kosztów uzyskania przychodu strat w środkach obrotowych. Nie oznacza to jednak, że każda strata w środkach obrotowych może stanowić koszt uzyskania przychodu.

Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie przychodu (wyrok NSA z 13.03.1998r. sygn. akt SA/Lu 230/97 - niepubl.).

Zaznaczyć należy, że strata jest zdarzeniem losowym, niezależnym od woli podatnika powstałym zarówno w wyniku działań sił przyrody jak i działań innego człowieka powodującym ubytek lub szkodę, pod warunkiem, że podatnik nie przyczynia się w jakiś sposób do powstania tej szkody lub nie ułatwia jej powstania. Jakiekolwiek zawinienie ze strony podatnika poprzez niezachowanie staranności wymaganej w danych warunkach, niedopełnienie obowiązków ciążących na podatniku w celu uniknięcia szkody, uniemożliwia przyjęcie, że powstała szkoda stanowi stratę. Jedynie straty w środkach obrotowych powstałe w trakcie normalnego, racjonalnego działania podatnika w celu osiągnięcia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu.

U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, wartość towarów handlowych odnoszona jest w koszty działalności w momencie zakupu. Dlatego też w przypadku zaistnienia straty w towarach handlowych uznanie ich wartości za koszt podatkowy sprowadza się do przeksięgowania kwot wcześniej zaliczonych do kosztów, z jednej pozycji kosztów (tj. z zakupów - kolumna 10) do innej ich pozycji (tj. do pozostałych wydatków - kolumna 14).

Ponadto dodać należy, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatek VAT - nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj