Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
OP-423/7/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP-423/7/06
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty pośrednie
podatek od nieruchomości
podwyższenie
potrącalność kosztów
przekazanie do używania
ubezpieczenia majątkowe
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy podatek od nieruchomości i ubezpieczenie nieruchomości dotyczących nieruchomości będących w trakcie modernizacji i przebudowy zwiększają wartość początkową środka trwałego, czy stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1 i 4, art. 16g ust. 1 i 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku jednostki (bez znaku) z dnia 16.04.2006 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 28.04.2006 r.) w części dotyczącej udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, stwierdza, że przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie uznania poniesionych wydatków na uiszczenie podatku od nieruchomości i ubezpieczenia nieruchomości (od ognia i innych żywiołów, kradzieży z włamaniem, rabunku) dotyczących nieruchomości będących w trakcie modernizacji i przebudowy, za wydatki w części zwiększające wartość początkową środka trwałego, zaś w pozostałej części za koszt uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

W dniu 28.04.2006 r. I. spółka z o.o. w J. złożyła do tutejszego organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów art. 15 ust. 1 i 4 oraz art. 16g ust. 1 i 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przedstawiając stan faktyczny spółka podaje, że w 2005 r. zakupiła nieruchomość (grunty, budynki i budowle), która jest modernizowana zaś w trakcie przebudowy ponoszone są między innymi takie wydatki, jak: podatek od nieruchomości i ubezpieczenie nieruchomości (od ognia i innych żywiołów, kradzieży z włamaniem, rabunku). Wniosek spółki sprowadza się do udzielenia interpretacji, czy wymienione wydatki zwiększają wartość początkową środka trwałego, czy stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia. Przedstawiając własne stanowisko spółka uważa, że ubezpieczenie nieruchomości i podatek od nieruchomości będzie proporcjonalnie za okres od momentu zakupu do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych zwiększać wartość początkową nieruchomości, a pozostała część po przyjęciu do ewidencji środków trwałych będą stanowiły koszt uzyskania przychodu, w okresie którego dotyczą.

Zgodnie z art. 16g ust. 1pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-14 uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia. Za cenę nabycia - zgodnie z art. 16g ust. 3 wymienionej ustawy uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkowa tych środków, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że po zakupie nieruchomości, lecz przed oddaniem jej do używania zachodziła konieczność prowadzenia budowlanych robót inwestycyjnych, w wyniku których podwyższeniu uległa wartość początkowa nieruchomości, określona na dzień zakupu, wynikająca z dokumentów potwierdzających fakt jej nabycia. Przedmiotowe prace wykonywane były w celu podniesienia wartości użytkowej nieruchomości i prowadzone były w okresie przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych. Natomiast poniesione wydatki dotyczące podatku od nieruchomości i ubezpieczenia nieruchomości (od ognia i innych żywiołów, kradzieży z włamaniem, rabunku)w świetle wyżej wymienionych przepisów nie są wydatkami zwiększającymi wartość nabytych nieruchomości. Ponadto, wydatki dotyczące podatku od nieruchomości i ubezpieczenia nieruchomości jako wydatki "pośrednie", które ze swojej natury nie są związane z żadnym konkretnym przychodem, jeżeli zostały poniesione w celu uzyskania przychodów (środki trwałe wykorzystywane w działalności gospodarczej) stanowią w całości koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Zatem przedstawione stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj