Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/250/DJW/06
z 7 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/250/DJW/06
Data
2006.08.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podróż służbowa (delegacja)


Pytanie podatnika
Czy świadczenie pracy socjalnej w środowisku jest podróżą służbową i czy należności wypłacane pracownikom z tytułu przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania czynności zawodowych są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 19 czerwca 2006 roku, uzupełnionym dnia 27 czerwca 2006 roku, za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Ośrodek Pomocy Społecznej jest jednostką budżetową, której celem statutowym jest działalność w zakresie pomocy społecznej. Podstawowa grupa zawodową wykonującą zadania ustawowe są pracownicy socjalni, którzy w zakresie swoich obowiązków między innymi świadczą pracę socjalną w środowisku polegającą na przeprowadzaniu wywiadów środowiskowych w miejscu pobytu osoby korzystającej z pomocy.

Zgodnie z art. 121 ust. 3c ustawy o pomocy społecznej z 12 marca 2004 roku /Dz. U. 64 poz. 593/ pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, do których dojeżdża środkami komunikacji miejskiej.

Miejsce pracy i miejsce wykonywania czynności zawodowych znajduje się w tej samej dzielnicy.

Zadają Państwo pytanie, czy świadczenie pracy socjalnej w środowisku jest podróżą służbową i czy należności wypłacane pracownikom z tytułu przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania czynności zawodowych są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stoją Państwo na stanowisku, iż świadczenie pracy socjalnej w środowisku można uznać za podróż służbową, o której mowa w wyżej przytoczonym artykule i należności wypłacane pracownikom są zwolnione z podatku dochodowego

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone przez pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a i b cytowanej ustawy stanowi natomiast, iż wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika i podróży osoby nie będącej pracownikiem, do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju /.../.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji podróży służbowej. W związku z powyższym, należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 26.06. 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) zawierających definicję "podróży służbowej".

Z zapisu art. 775 § 1 Kodeksu pracy wynika, że podróżą służbową jest wykonywanie, na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Termin i miejsce podróży określone jest w poleceniu wyjazdu służbowego. Polecenie wyjazdu określa także miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej. Ze względów podatkowo-księgowych, jak i dowodowych delegacja powinna mieć formę polecenia na piśmie. W treści polecenia służbowego znajdują się dane dotyczące: osoby delegowanej, miejsca i terminu rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej, środka transportu oraz miejsca w którym cel wyjazdu służbowego ma być realizowany. Polecenie wyjazdu musi być podpisane przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w świetle wyżej cytowanych przepisów, świadczenie pracy socjalnej w środowisku nie stanowi podróży służbowej, bowiem wykonywane czynności zawierają się w ramach powierzonych obowiązków i uprawnień, a nie wyraźnie określonego od pracodawcy polecenia, a należności wypłacane pracownikom z tego tytułu nie będą zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj