Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
OP-423/6/06
z 29 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP-423/6/06
Data
2006.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
podatek od nieruchomości
potrącalność kosztów
sprzedaż nieruchomości
ubezpieczenia majątkowe


Pytanie podatnika
Czy podatek od nieruchomości i ubezpieczenie nieruchomości należy zakwalifikować do wydatków związanych z zakupioną nieruchomością i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą sprzedaży tej nieruchomości, czy w momencie ich poniesienia?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1 i 4, ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku jednostki (bez znaku) z dnia 16.04.2006 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 28.04.2006 r.) w części dotyczącej udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, stwierdza, że przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie zakwalifikowania do wydatków związanych z zakupioną nieruchomością i zaliczania do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości i ubezpieczenia nieruchomości (od ognia i innych żywiołów, kradzieży z włamaniem, rabunku) w momencie sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

W dniu 28.04.2006 r. I. spółka z o.o. w J. złożyła do tutejszego organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.). Przedstawiając stan faktyczny spółka podaje, że w 2005 r. zakupiła nieruchomość (grunty budynki i budowle), która zostanie odsprzedana, przed sprzedażą nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, w księgach rachunkowych została ujęta jako towar handlowy. W 2005 r. spółka poniosła następujące wydatki dotyczące tej nieruchomości: podatek od nieruchomości i ubezpieczenie nieruchomości (od ognia i innych żywiołów, kradzieży z włamaniem, rabunku). Wniosek spółki sprowadza się do udzielenia interpretacji, czy wymienione wydatki należy zakwalifikować do wydatków związanych z zakupioną nieruchomością i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą sprzedaży tej nieruchomości czy w momencie ich poniesienia. Przedstawiając własne stanowisko spółka uważa, że wydatki poniesione z uiszczeniem podatku od nieruchomości i ubezpieczenia tej nieruchomości stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie sprzedaży nieruchomości.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów (...); dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym (art. 7 ust 2 wymienionej ustawy). Z powyższej regulacji prawnej jednoznacznie wynika, że wyliczenia dochodu (podstawy opodatkowania) w danym roku podatkowym dokonuje się przez wyliczenie różnicy między sumą przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym a kosztami ich uzyskania poniesionymi w tymże roku podatkowym. Wyliczenie tej różnicy, a więc potrącenie kosztów nie jest możliwe, jeżeli podatnik nie uzyskał przychodów dla uzyskania którego poniósł koszty.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. stanowi, że kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów. Jest to ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodu według której dokonuje się kwalifikacji wydatków ponoszonych przez podatnika jako kosztów związanych z uzyskaniem przychodu. Natomiast art. 15 ust. 4 powołanej ustawy wskazuje, w jaki sposób należy dokonywać potrącenia wydatków uznanych za koszty uzyskania przychodu od tego przychodu. Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku ich poniesienia. Z wyżej przytoczonego przepisu, w powiązaniu z generalną zasadą zawartą w art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. wynika jednoznacznie, że aby było, możliwe odliczenie kosztów w pierwszej kolejności musi wystąpić przychód, dla uzyskania którego koszty te zostały poniesione. Tylko w tym roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał przychód, jest możliwe odliczenie od tego przychodu kosztów jego uzyskania, przy czym są to koszty:

  1. poniesione w roku podatkowym, w którym uzyskał przychód,
  2. poniesione w latach poprzednich, gdy przychodu jeszcze nie miał i nie mógł dokonać odliczenia,
  3. koszty jeszcze nie poniesione, ale zarachowane, z wyjątkiem, gdy zarachowanie nie było możliwe, wówczas odliczenie następuje w roku, w którym zostały poniesione, a więc później, w następnych latach; nie jest natomiast przewidziana możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu przed uzyskaniem tego przychodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że poniesione wydatki związane z zakupioną nieruchomością można będzie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży tych nieruchomości. Zatem, przedstawione stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj