Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-67/06/DC
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-67/06/DC
Data
2006.09.08



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy w opisanym stanie faktycznym powstaje obowiązek podatkowy i jaką stawkę podatku należy w tym przypadku zastosować.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.07.2006 r. (data wpływu do urzędu 07.07.2006 r.) o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik zawarł z firmą norweską długoterminowy kontrakt na wykonanie specjalistycznych elementów rurociągów, z otrzymanych od kontrahenta do przetworzenia towarów i materiałów, przywożonych z terenu Unii Europejskiej oraz krajów trzecich. Dostawy te odbywają się sukcesywnie od sierpnia 2005 r. do dnia dzisiejszego. Po przerobie produkty kompensacyjne w postaci elementów rurociągów mają zostać wywiezione do Norwegii. Na podstawie wspólnych uzgodnień firma norweska wpłaciła na konto Podatnika zaliczkę na poczet w/w kontraktu. Zaliczka ta wpłynęła na konto firmy 27 grudnia 2005 r. Z powodu nieoczekiwanych zmian w kontrakcie dotyczących czasowego wstrzymania realizacji, przedmiotowy towar nie został wywieziony do dnia dzisiejszego.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 19 ust. 11 oraz 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług z chwilą wpływu zaliczki powstaje obowiązek podatkowy, pod warunkiem wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. W przypadku Podatnika, przedmiotowa zaliczka dotycząca towaru przeznaczonego do wywozu poza obszar Wspólnoty, nie została opodatkowana w momencie otrzymania, ze względu na wstrzymanie realizacji kontraktu. Towaru nie wywieziono w terminie 6 miesięcy od otrzymania zaliczki, więc przepisy art. 19 ust.11 o opodatkowaniu zaliczek nie mają tu zastosowania, gdyż zgodnie z art. 19 ust. 12 ustawy przepisy dotyczące opodatkowania zaliczek "stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności" Oznacza to więc, że jeżeli do wywozu w tym czasie nie dojdzie, przepisy o opodatkowaniu zaliczek nie mają zastosowania. Ponadto samo otrzymanie przez podatnika pieniędzy, niepowiązane z żadną dostawą, nie powoduje obowiązku zapłaty VAT, ponieważ nie jest to czynność opodatkowana. Obowiązek powstaje jedynie wtedy, gdy zaliczka lub przedpłata wiąże się z konkretną czynnością opodatkowaną VAT. Zdaniem Wnioskodawcy otrzymana od kontrahenta norweskiego zaliczka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:� Art. 19 ust. 1, ust. 11 i 12, art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą,

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Od tej ogólnej zasady przewidziano szereg odstępstw. W myśl art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów - art. 19 ust. 12 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. - jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Powyższy przepis oznacza, iż jeżeli eksport towarów , na poczet którego Podatnik otrzymał już część należności, nie nastąpi w przeciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania tej zaliczki (przedpłaty, zadatku, raty) nie powstaje obowiązek podatkowy.

Odnosząc się do kwestii stawki podatku, mającej zastosowanie do zaliczki otrzymanej z tytułu eksportu towarów, należy wyjaśnić, iż brak w ustawie szczególnej regulacji dotyczącej stawki opodatkowania tych zaliczek. Zaliczki winny być opodatkowane stawką właściwą dla czynności której zaliczka dotyczy. W eksporcie towarów stawka wynosi 0% (art. 41 ust.4 ustawy). Zatem, zaliczka otrzymana na poczet eksportu również powinna być opodatkowana 0% stawką podatku, jeśli powstanie w stosunku do niej obowiązek podatkowy.

Reasumując, jeśli wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty nie nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania części należności (zaliczki) , obowiązek w podatku od towarów i usług nie powstanie w odniesieniu do tej części należności.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj