Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP-443-69-06/JB
z 28 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP-443-69-06/JB
Data
2006.07.28



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
badania techniczne
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy kopie zaświadczeń zostały dostarczone do Urzędu Skarbowego w dniu 18 lipca 2006 roku powoduje to, że podatnik nie miał prawa do odliczania podatku naliczonego VAT od nabywanego paliwa do napędu samochodów, czy takie ograniczenie dotyczyłoby wyłącznie okresu spóźnienia, czy też brak prawa do odliczenia VAT dotyczyłoby całego okresu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 18.07.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji, jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca posiada pojazdy samochodowe: Lublin 3554 oraz Volkswagen 70X0D Transporter, dla których w dniach: 03.10.2005 oraz 16.09.2005 wykonał dodatkowe badania techniczne potwierdzające, że przedmiotowe samochody spełniają warunki techniczne określone w art. 86 ust. 4 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług, co potwierdzone zostało odpowiednimi zaświadczeniami wydanymi przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. Wnioskodawca nie dostarczył kopii w/w zaświadczeń do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 14 dni od daty ich otrzymania. Kopie zaświadczeń dostarczono w dniu 18.07.2006r.

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca uważa, że ani w ustawie o VAT ani w przepisach przejściowych ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o zmianie ustawy o VAT, nakładających obowiązek uzyskania stosowanego zaświadczenia potwierdzającego spełnienie warunków technicznych wymienionych w wart. 86 ust. 4 w terminie zgodnym z terminem najbliższego badania technicznego, nie wymieniono jakichkolwiek sankcji z tytułu niedotrzymania terminu. Wnioskodawca uważa, że gdyby intencją ustawodawcy było uzależnienie prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego od terminowego dokonania ww. czynności, to odpowiednie zastrzeżenie tego rodzaju sankcji znaleźć się powinno w przepisach ustawy o VAT, a dokładnie w jej art. 88. W związku z tym, że takiego zastrzeżenia nie ma, należy uznać, iż spóźnienie w dostarczeniu do urzędu skarbowego zaświadczenia nie wywołuje negatywnych skutków w zakresie odliczania VAT od nabywanego paliwa.

Ocena prawa stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:- art. 86 ust. 3, ust. 4, ust.5, ust. 5a, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) -zwanej dalej ustawą, - art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. - o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 90, poz. 756).

Zastosowanie powołanych norm prawnych skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 (tzn. o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t). Ograniczenia tego nie stosuje się jednak do pojazdów samochodowych spełniających określone warunki wymienione w przepisach art. 86 ust. 4 ustawy. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w przepisie art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy, stwierdza się, zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy, na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia podatnik jest obowiązany dostarczyć w terminie 14 dni od jego otrzymania do naczelnika urzędu skarbowego (art. 86 ust. 5a ustawy)

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756) - na potrzeby rozliczeń podatku VAT w zakresie odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4, nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy (tj. przed dniem 1 czerwca 2005r.) - dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy. Wobec powyższego od 22 sierpnia 2005r. tj. od dnia wejścia znowelizowanych przepisów art. 86 ust. 3 i 4 ustawy, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych wyłącznie do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, które spełniają wymagania określone w art. 86 ust. 4 ustawy.

Zatem ustawodawca uzależnił prawo podatnika do odliczenia podatku od spełnienia przez dany pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 ustawy Zaświadczenie (o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy), wydane przez uprawnioną okręgową stację kontroli pojazdów, ma jedynie potwierdzać prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa.

Z powyższych przepisów wynika, że jeżeli Podatnik uzyskał stosowne zaświadczenia potwierdzające spełnienie przez konkretne pojazdy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 ustawy i posiada stosowną adnotację w dowodzie rejestracyjnym to mimo, iż kopii zaświadczeń nie przedłożono w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania do naczelnika urzędu skarbowego, zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, przy nabyciu paliw służących do ich napędu, w całym okresie użytkowania.

Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku potwierdza stanowisko Podatnika we wniosku jako prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany i uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja Podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj