Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DN/415-34/06
z 23 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DN/415-34/06
Data
2006.08.23



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
grunty rolne
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
zakup mieszkania
zmiana przeznaczenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód ze zbycia gruntu przed upływem 5 lat od jego nabycia jest zwolniony z podatku dochodowego, jeżeli został przeznaczony uzyskanych na zakup na rynku wtórnym własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy. Podatnik w dniu 17 października 2003 r. aktem notarialnym nabył od Gminy nie zabudowane działki z przeznaczeniem na cele budowlane. Podatnik w związku ze zmianą osobistej sytuacji życiowej i zarzuceniem planów zabudowy działki budynkiem mieszkalnym, rozważa sprzedaż przedmiotowego gruntu i zakup na rynku wtórnym własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik zadał następujące pytania: czy w przypadku odpłatnego zbycia przedmiotowego gruntu przed upływem pięciu lat od jego nabycia a następnie przeznaczenia uzyskanych pieniędzy na zakup na rynku wtórnym własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, mają zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidujące zwolnienie z podatku przychodów ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli przychód będzie wydatkowany na nabycie lokalu mieszkalnego na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych.

Według Podatnika przychód ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje odpłatnego zbycia gruntów ornych jako źródła przychodu. O poborze podatku ze sprzedaży nie mówi również ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podatek od tego przychodu zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a, c, którzy w terminie 14 dni od daty dokonania tego zbycia złożą oświadczenie, że przychód ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub e (art. 28 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e), podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami. W terminie płatności podatku, podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru.

Jednocześnie na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 powołanej wyżej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 2 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Według brzmienia art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. Nr 94, poz. 431 ze zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nie posiadającej osobowości prawnej.

Z przedłożonego przez Podatnika aktu notarialnego z dnia 17 października 2003 r. wynika, że przy zawarciu umowy sprzedaży nie zabudowanych działek, przedłożone zostały dwa zaświadczenia Burmistrza Gminy stwierdzające, że zakupione działki są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe.

Ponadto należy zważyć na fakt, że zakupione przez Podatnika wyżej opisane działki, wpisane w dniu 18 listopada 2003 r. do księgi wieczystej oznaczono jako grunty orne o obszarze 0.15.23 ha, tj. poniżej 1 ha, zatem zgodnie z wyżej powołanym art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym nie spełnia wymogów gospodarstwa rolnego.

W związku z powyższym do omawianej sprawy nie ma zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując powyższe organ podatkowy stwierdza, że:

W momencie zbycia wyżej opisanej nieruchomości, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, wystąpi przychód zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek, zgodnie z art. 28 powołanej wyżej ustawy, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu i płatny jest bez wezwania, w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, chyba, że Podatnik złoży w terminie płatności podatku, oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub e. Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie.

W tym stanie rzeczy orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiazującego w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj