Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
pdf2/415-24/06
z 13 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pdf2/415-24/06
Data
2006.07.13



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
garaż
prawa majątkowe
sprzedaż praw
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Jaką kwotę należy wykazać do opodatkowania w zeznaniu rocznym: czy kwotę faktycznie uzyskaną ze sprzedaży garażu znajdującego się na cudzym gruncie, czy kwotę ustaloną przez Urząd jako wartość rynkową?


W dniu 17 maja 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 25 maja 2006 r. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Dnia 11 maja 2006 r. sprzedał Pan boks garażowy zlokalizowany w zespole garażowym przy ul. XXX oznaczony nr 103, za kwotę 4.400,00 złGaraż został wybudowany przez Pana w 1979 r. na terenie dzierżawionym od ... .

Zdaniem Pana dochód uzyskany ze sprzedaży podlega opodatkowaniu w zeznaniu rocznym.

Organ podatkowy stwierdza co następuje.Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).Zgodnie z art. 18 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw od topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Sformułowanie "w szczególności" oznacza, że katalog praw majątkowych, podlegających opodatkowaniu nie jest zamknięty.Wśród źródeł przychodu wymienionych w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdują się w art. 10 ust. 1 pkt 8 przychody z odpłatnego zbycia z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Zgodnie z art. 19 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Na podstawie ustalonego stanu faktycznego można stwierdzić, że zawierając umowę kupna-sprzedaży garażu dokonał Pan przeniesienia prawa posiadania garażu na inną osobę. Tym samym doszło do odpłatnego zbycia prawa majątkowego, jakim jest posiadanie, zaliczane do przychodów o których art. 10 ust 1 pkt 7 ww. ustawy.
Tak więc przy odpłatnym zbyciu praw majątkowych, innych niż wymienione w art. 10 ust 1 pkt 8 lit a)-c), przepis art. 19 nie ma zastosowania.
Przychód ze sprzedaży prawa majątkowego (posiadania garażu), należy opodatkować na zasadach ogólnych w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy, odpowiednio według stawek 19%, 30% lub 40% uwzględniając koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stanowisko Pana przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 1 i 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bytomiu.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - Bielsko- Biała, ul. Traugutta 22), w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj