Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415-122/05/JS
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415-122/05/JS
Data
2006.01.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
odsetki od kredytu


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zmiany banku Podatnik będzie mógł kontynuować przysługujące obecnie prawo odliczenia od dochodu zapłaconych odsetek?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § i art.216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t.Dz.U.z 2005r. Nr.8 poz.60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia Pana stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 19.10.2005r. ( wpływ do tutejszego organu podatkowego w dn.25.10.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Po 1 stycznia 2002r. został Panu przyznany kredyt hipoteczny na zakup nowego mieszkania ( pierwsze mieszkanie) przez podmiot uprawniony do jego udzielenia na podstawie przepisów Prawa Bankowego. Inwestycja przeprowadzona była na terytorium RP, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Odsetki od kredytu są przez Pana faktycznie płacone, odsetki te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie zostały odliczone od przychodów opodatkowanych podatkiem ryczałtowym ani nie zostały zwrócone podatnikowi z żadnej innej formie. Inwestycja została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę ( zakończenie inwestycji zostało potwierdzone poprzez wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego przez uprawniony organ oraz kupujący posiada notarialny akt własności).
Aktualne zadłużenie z tytułu zaciągniętego kredytu zamierza Pan przenieść do innego banku, gdyż obok znacznie niższego oprocentowania kredytu inny bank oferuje Panu korzystniejsze warunki spłaty kredytu.

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu prawnego.

Pana zdaniem nie utracił Pan prawa do odliczenia od dochodu spłaconych odsetek od zaciągniętego kredytu.

Ocena prawna stanowiska w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art.26b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzonym ustawą z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U. Nr.134, poz.1509) i znowelizowaną ustawą z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. Nr.202,poz.1956) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art.26 ust1, odlicza się faktycznie poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu ( pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z enumeratywnie w ustawie wymienionymi inwestycjami, przy spełnieniu ściśle określonych kryteriów wymienionych w art.26b ust. 2-4 tej ustawy.Art.26b ust.2 w/w ustawy podatkowej zakłada, iż odliczenie stosuje się , jeżeli kredyt został udzielony podatnikowi po 1 stycznia 2002r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego do udzielania kredytów a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej inwestycji m.in. zakupu nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu – określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw.

Powyższa inwestycja dotyczy budynku lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002r., a ponadto została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

Ponadto odsetki zostały faktycznie zapłacone, a zapłata odsetek udokumentowana jest dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego do udzielania kredytów , a odsetki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, ani odliczone od przychodów na podstawie art.11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym , podatnik lub jego małżonek nie korzystał i nie korzysta z odliczenia od dochodu lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, które obejmowała zlikwidowana tzw. duża ulga mieszkaniowa.

A zatem odliczeniu podlegają jedynie odsetki od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie jednej z w/w w ustawie inwestycji mieszkaniowych. Nie mieszczą się natomiast w zakresie omawianej ulgi odsetki od kredytu udzielonego podatnikowi na spłatę innego kredytu, nawet w sytuacji, gdy ten inny kredyt został przeznaczony na cele, o których mowa w art.26 ust.1 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób.
Należy bowiem zauważyć, iż przesłanką zaciągnięcia drugiego kredytu przez podatnika jest spłata zobowiązania wobec banku, który udzielił kredytu na cele mieszkaniowe, nie zaś sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej. A właściwie z taką sytuacją- w ocenie Ministerstwa Finansów ( pismo z dnia 23.02.2005r. znak PB5/MC-033-19-235/05) – mamy do czynienia w przypadku przeniesienia kredytu do innego banku lub zaciągnięcie nowego kredytu w tym samym banku. Zaciągnięcie nowego kredytu w banku wiąże się bowiem z zawarciem nowej umowy kredytowej, zgodnie z którą środki postawione do dyspozycji podatnika przeznaczone są na spłatę zadłużenia wobec banku. W konsekwencji, kwota faktycznie spłaconych odsetek od drugiego kredytu nie uprawnia do odliczeń w podatku dochodowym.

W związku z powyższym w chwilą przeniesienia kredytu do innego banku nie może Pan skorzystać z kontynuacji przysługującego obecnie prawa do odliczenia od dochodu spłaconych odsetek, bowiem zaciągnięcie nowego kredytu jest spłatą zobowiązania wobec banku, który udzielił Panu kredytu na zakup nowego mieszkania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj