Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-71-1GK/06
z 14 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-71-1GK/06
Data
2006.09.14



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa towarów
nieruchomości
podatek od towarów i usług
sprzedaż środków trwałych
towar używany


Pytanie podatnika
Jaka obowiązuje stawki VAT na dostawę nieruchomości zabudowanej używanej?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie, które wpłynęło do tut. Urzędu dnia 04 września 2006 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania dokonanej dostawy towarów, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem, które wpłynęło do tut. Urzędu dnia 04 września 2006 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Dnia 05 sierpnia 2006 r. Spółka dokonała odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju z zastosowaniem stawki podatku w wysokości 22%. Przedmiotem dostawy była nieruchomość zabudowana używana przez Spółkę do wykonywania działalności gospodarczej. Zgodnie z protokołem odbioru budynek ten oddany został do użytku w dniu 04 lutego 2002 r. i z taką też datą został przyjęty do ewidencji środków trwałych, jednakże roboty budowlane zakończono w części w miesiącu lipcu 2001 r. i w tym czasie rozpoczęto faktyczne użytkowanie części budynku. Przy budowie ww. budynku Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług.

Spółka zadała następujące pytania:

  1. Czy prawidłowo zastosowała stawkę podatku od towarów i usług dla opisanej czynności?
  2. Czy w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie zawarte w pkt 1 przysługuje Jej prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w trybie przepisów powołanej ustawy Ordynacja podatkowa?

W opinii Podatnika przedmiotowa dostawa winna korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"), co powoduje, iż Spółka winna wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Z powołanego art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy wynika, iż dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług niezbędnym jest łączne spełnienie warunków w nim określonych tj.:

  1. dokonanie dostawy towarów używanych w rozumieniu ustawy,
  2. w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W opinii tut. organu podatkowego w opisanym stanie faktycznym nie została spełniona żadna z powyższych przesłanek. Przedmiotowy budynek nie spełnia definicji towaru używanego, bowiem od końca roku, w którym zakończono jego budowę (za tę datę należy uznać zakończenie budowy budynku, nie zaś częściowe oddanie go do użytku) tj. od końca roku 2002 nie minęło 5 lat (okres ten upłynie z końcem roku 2007). Nawet przyjmując za początek tego okresu koniec roku, w którym rozpoczęto użytkowanie części budynku, nie spełniałby on definicji towaru używanego, gdyż okres 5 lat od końca roku, w którym rozpoczęto częściowe użytkowanie upływa z końcem roku 2006. Ponadto Podatnikowi przy nabyciu (wytworzeniu) przedmiotowego towaru przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

Z uwagi na powyższe Spółka nie jest uprawniona do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług w związku z zastosowaniem niewłaściwej stawki podatku dla przedmiotowej dostawy towarów, gdyż zastosowano stawkę właściwą.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj