Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grajewie
PD-415/2635/GK-8/XII-10/06
z 1 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/2635/GK-8/XII-10/06
Data
2006.09.01



Autor
Urząd Skarbowy w Grajewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dewizy
koszty uzyskania przychodów
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Czy powstaną różnice kursowe od własnych środków pieniężnych przy spacie zobowiązania walutą obcą pobraną z prywatnego konta przedsiębiorcy ?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalnośćgospodarczą, której przedmiotem między innymi jest eksport usług budowlanych, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu ksiąg rachunkowych. Na prośbę organu podatkowego o uzupełnienie wniosku i wyczerpujące przedsta-wienie stanu faktycznego wyjaśnił Pan, iż pytanie w sprawie niezaliczania do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych wynikających z opłacenia wydatków walutą obcą z kasy firmy, pobranej z rachunku walutowego przedsiębiorcy dotyczy sytuacji hipotetycznej.

Postanowienie w sprawie interpretacji przepisów podatkowych - stosownie do zakresu wniosku - może być zarówno informacją, jakie przepisy mają zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym, jak również zawierać pouczenie i wskazówki dla strony jak prawidłowo stosować wskazany przepis. Tak więc w przypadku błędnie stosowanego przepisu prawa podatkowego, organ podatkowy winien poinformować stronę o niewłaściwym zastosowaniu przepisu.

Mając powyższe na względzie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie niniejszym informuje, że:Zagadnienie różnic kursowych wynikających z transakcji związanych z ponoszeniem kosztów zostało uregulowane przepisami art. 22 ust.1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)Zgodnie z postanowieniami art. 22 ust.1 ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jednocześnie należy zaznaczyć, że ciężar wykazania tego spoczywa na podatniku. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote wg kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice kursowe wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący kosztoraz z zastosowania średniego kursu ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.W przypadku gdy spłata zobowiązań wyrażonych w walutach obcych następuje z własnych środków walutowych , może dojść do powstania różnic kursowych od własnych środków zgodnie z art. 22 ust. 1a w/w ustawy o podatku dochodowym mówiącym, iż koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przedstawioną sytuację należy stwierdzić, że w przypadku, gdy koszty podatkowe wyrażone są w walutach obcych, a zobowiązania wobec kontrahentów regulowane są walutą obcą z kasy firmy pobraną z prywatnego rachunku walutowego podatnika, czyli bez pośrednictwa banku - brak jest podstaw prawnych do dokonywania korekty kosztów wyrażonych w walutach obcych na podstawie art. 22 ust. 1 tej ustawy. Nie powstają również różnice kursowe od własnych środków lub wartości pieniężnych, o których mowa w art. 22 ust.1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając powyższe tutejszy organ podatkowy uznaje za nieprawidłowe Pana stanowisko, gdyż w opisanej sytuacji różnice kursowe, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstają. Nie ma więc mowy o zaliczaniu lub niezaliczaniu ich do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj