Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-46-1-GK/06
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-46-1-GK/06
Data
2006.09.08



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
obniżenie podatku należnego
podatek od towarów i usług
wykonywanie czynności
zaliczka


Pytanie podatnika
Firma Y zobowiązała się do powstrzymywania od pewnych działań na rzecz spółki X, która wynagrodzi jej to zgodnie z umową. Z tytułu otrzymanej kwoty firma Y wystawi fakturę zaliczkową.
Czy Spółka X będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez firmę Y, w miesiącu ich otrzymania, bądź w miesiącu następnym?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 16 czerwca 2006 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16 czerwca 2006 r. ( złożonym w tut. Urzędzie dnia 19 czerwca 2006 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zajmująca się produkcją i handlem wyrobami A zamierza zawrzeć umowę z firmą Y, w której firma Y zobowiąże się do powstrzymania się przez okres 5 lat od następujących działań:

  • produkcji wyrobów A,
  • doradztwa dotyczącego produkcji wyrobów A,
  • aktywnego uczestnictwa kapitałowego lub osobowego w podmiotach gospodarczych zajmujących się produkcją wyrobów A,
  • ujawniania potencjalnym lub działającym już konkurentom tajemnic lub wiedzy dotyczącej produkcji i sprzedaży wyrobów A,
  • sprzedaży lub dzierżawy wyrobów A,
  • konkurowania ze Spółką, w szczególności prowadzenia konkurencyjnego przedsiębiorstwa, uczestniczenia w przedsiębiorstwie konkurencyjnym, wspierania przedsiębiorstwa konkurencyjnego,
  • handlu wyrobami A za wyjątkiem wyrobów Spółki.

Ponadto firma Y zobowiązuje się do zakupu wyrobów Spółki na określoną wartość w umówionym terminie.

Tytułem wynagrodzenia Spółka zapłaci firmie Y określoną w umowie:

  • stałą kwotę, która zostanie wypłacona w ciągu dwóch miesięcy od momentu podpisania umowy; z tytułu otrzymanej kwoty firma Y wystawi fakturę zaliczkową,
  • dodatkowe wynagrodzenie umowne zależne od wielkości sprzedaży, wynagrodzenie to zostanie odpowiednio pomniejszone w przypadku gdy firma Y zakupi produkty Spółki w mniejszej wysokości. Faktury zaliczkowe dotyczące tej części wynagrodzenia wystawiane będą przez firmę Y sukcesywnie, z datą wymagalności należności wynikających z faktur wystawionych przez Spółkę firmie Y za wydane produkty i w wysokości równej dokonanemu zakupowi (do wartości umówionej w umowie). Należności wynikające z faktur będą wzajemnie kompensowane na podstawie odpowiednich dokumentów.

Spółka zadała pytanie czy będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z ww. faktur VAT wystawionych przez firmę Y, w miesiącu ich otrzymania, bądź w miesiącu następnym.

W opinii Podatnika Spółka będzie uprawniona do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w miesiącu otrzymania przedmiotowych faktur, bądź w miesiącu następnym.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

W opinii tut. organu podatkowego można uznać, iż w przedstawionym stanie faktycznym Spółka będzie otrzymywać faktury VAT dokumentujące otrzymanie, przez świadczącego usługi, zaliczek. W przypadku realizacji płatności przez Spółkę będzie ona otrzymywać fakturę zaliczkową, a w przypadku dokonania kompensaty wzajemnych należności fakturę taką można również uznać za potwierdzającą otrzymanie zaliczki, z uwagi na postanowienia umowne, z których wynika, iż firma Y będzie je wystawiać dopiero w chwili wymagalności płatności za pobrany towar. Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"), kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego. Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zatem faktury otrzymywane przez Spółkę będą stanowiły podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z nich wynikające, na zasadach ogólnych, tj. min. zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy, zgodnie z którymi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18; jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Zatem Spółka będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowych faktur VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma przedmiotowe faktury, bądź w rozliczeniu za okres następny.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj