Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
pp2-443/48/05
z 15 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pp2-443/48/05
Data
2005.11.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
grunty
podstawa opodatkowania
towar


Pytanie podatnika
Czy część wkładu budowlanego dotycząca udziału w gruncie, wniesiona przed 1 maja 2004 r. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w chwili sprzedaży mieszkania wraz z przynależnym gruntem (sprzedaż nastęuje wmiesiącu sierpiu 2005 r?)


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 12 sierpnia 2005 r. (data wpływu: 17 sierpnia 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 4 listopada 2005 r. (data wpływu: 8 listopada 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Z treści wniosku złożonego przez Spółkę wynika, iż w ramach prowadzonej działalności developerskiej Spółka wybudowała na własnym gruncie budynek mieszkalny (PKOB 1122). Spółka od lutego 2004 r. przyjmuje zaliczki na lokale mieszkaniowe (wraz z udziałem w gruncie przypadającym na dany lokal) na podstawie przedwstępnych umów sprzedaży. Przeniesienie własności lokali i gruntu następuje aktualnie.
Niektórzy nabywcy przed 1 maja 2004 r. wnieśli częściowo wkłady budowlane dotyczące lokali oraz w całości udział w gruncie.
Spółka zaliczki wpłacone przed 1 maja 2004 r. na poczet dostawy udziału w gruncie przyjęła jako wartość sprzedaży niepodlegającej ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 który definiuje pojęcie towarów, nie wymieniając w nim gruntów.
Spółka nie pomniejszyła podatku naliczonego za dany okres rozliczeniowy o kwotę związaną ze sprzedażą niepodlegającą ustawie, gdyż art. 20 w/w ustawy operuje pojęciami sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej, nie zaś terminem sprzedaży niepodlegającej ustawie, jaką była sprzedaż udziałów w gruncie.
Spółka zwróciła się z pytaniem, czy część wkładu budowlanego dotycząca udziału w gruncie, wniesiona przed 1 maja 2004 r. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w chwili sprzedaży mieszkania wraz z przynależnym gruntem (sprzedaż następuje w miesiącu sierpniu 2005 r.).Zdaniem Spółki w przypadku, gdy należność z tytułu udziału w gruncie została przyjęta przed 1 maja 2004 r. tzn. pod rządami "starej" ustawy VAT, w której grunt nie był określony jako towar i nie stanowił przedmiotu opodatkowania podatkiem VAT - udział w gruncie nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena prawna:
Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - obowiązującą do dnia 30.04.2004 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze. zm.) grunt nie był towarem i nie stanowił przedmiotu opodatkowania tym podatkiem.
Zgodnie z art. 6 ust. 7b, ust. 8 i ust. 8d w/wym. ustawy VAT:
- ust. 7b w przypadku sprzedaży lokali i budynków, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wydania;
- ust. 8 jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty, z zastrzeżeniem ust. 7b, ust. 8b pkt 2-4, 7 i 9-13 oraz ust. 8c i 8d;
- ust. 8d w przypadkach określonych w ust. 7b, ust. 8b pkt 2-4, 7, 9 i 11-13 otrzymanie części zapłaty, a w przypadkach określonych w ust. 8b pkt 5, 6 i 14 - uiszczenie części zapłaty, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części; dotyczy to również zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, także otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Zgodnie art. 15 ust. 2a powołanej wyżej ustawy w przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość gruntu.
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt. 6 ustawy VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Ponieważ Spółka, od otrzymanych przed dniem 1 maja 2004 r. zaliczek na poczet dostawy udziału w gruncie, nie pomniejszała podatku naliczonego za dane okresy rozliczeniowe o kwotę związaną z dostawą gruntu to dostawa lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym gruntem dokonywana po dniu 30 kwietnia 2004 r. będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Spółka obowiązana jest do określenia podstawy opodatkowania obejmującej wartość lokalu oraz wartość gruntu).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj