Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-111/2/06
z 28 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-111/2/06
Data
2006.08.28



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dokumentowanie
dokumenty przewozowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
paleta
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik świadcząc usługę transportową ładuje przewożony towar na drewniane palety (euro-palety), które są własnością Spółki. Przy rozładunku palety te podlegają wymianie tj. odbiorca towaru, kontrahent z Unii Europejskiej, powinien oddać taką samą ilość palet. Jednakże zdarzają się sytuacje kiedy nie dochodzi do opisanej wymiany. Podatnik w opisywanym stanie faktycznym wystawia faktury dokumentujące wykonanie usług transportowych związanych z przewozem towaru; obciążenie za palety następuje w osobnym rozliczeniu z kontrahentem, który nie dokonał ich wymiany. W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem czy przedstawiona transakcja stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej dostawy palet na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż przedmiotem działalności Wnioskującej jest świadczenie usług, m.in.:

- międzynarodowego transportu towarów,

- spedycji,

- wewnątrzwspólnotowego transportu towarów.

Przedmiotowe usługi są wykonywane własnymi środkami transportu oraz podzlecane do wykonania innym przewoźnikom. Podatnik świadcząc usługę transportową ładuje przewożony towar na drewniane palety (euro-palety), które są własnością Spółki. Przy rozładunku palety te podlegają wymianie tj. odbiorca towaru, kontrahent z Unii Europejskiej, powinien oddać taką samą ilość palet. Jednakże zdarzają się sytuacje kiedy nie dochodzi do opisanej wymiany. Podatnik w opisywanym stanie faktycznym wystawia faktury dokumentujące wykonanie usług transportowych związanych z przewozem towaru; obciążenie za palety następuje w osobnym rozliczeniu z kontrahentem, który nie dokonał ich wymiany.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem czy przedstawiona transakcja stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ?

Wnioskująca stoi na stanowisku, iż przedmiotowa czynność spełnia definicję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, która w opinii Spółki powinna być opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 0 %. Jednocześnie, Podatnik podnosi, iż posiada dokumenty potwierdzające dostawę wewnątrzwspólnotową zgodnie z art. 42 ustawy o VAT. Ponadto, Wnioskująca wyjaśnia, iż kontrahent unijny dla potrzeb opisywanej transakcji podał własny numer NIP UE.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 6 ww. ustawy podatkowej, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 13 ust. 1 cyt. ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 %, pod warunkiem że:

1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W przedmiotowym stanie faktycznym, Podatnik świadczy usługę transportową w związku z którą, ładuje przewożony towar na drewniane palety (euro-palety). Przy rozładunku palety te podlegają wymianie tj. odbiorca towaru, kontrahent z Unii Europejskiej, powinien oddać taką samą ilość palet. Jednakże, zdarzają się sytuacje, kiedy nie dochodzi do opisanej wymiany. Obciążenie za palety następuje w osobnym rozliczeniu z kontrahentem, który nie dokonał ich wymiany. Zdaniem tut. organu podatkowego, w sytuacji gdy kontrahent nie dokona wymiany przedmiotowych palet, należy stwierdzić, iż Spółka dokonuje na jego rzecz dostawy ww. palet. Ponadto, uznać należy, iż przedmiotowe palety, spełniają przesłanki umożliwiające zakwalifikowanie ich jako towary, w świetle wyżej przytoczonego art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie, Podatnik podnosi, iż posiada w swojej dokumentacji dowody potwierdzające dokonanie wywozu towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, zatem przedmiotowa transakcja spełnia definicję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Dodatkowo, należy zaznaczyć, iż przedmiotowa dostawa stosownie do regulacji art. 42 ust. 1 cyt. ustawy podatkowej, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0 %.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj