Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/270/DJW/06
z 8 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/270/DJW/06
Data
2006.08.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód demonstracyjny
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy spółka powinna dokonać korekty podatku VAT odliczonego w momencie zakupu samochodu osobowego, widniejącego w ewidencji spółki jako towar, który obecnie spółka chce wprowadzić do ewidencji środków trwałych, jeśli tak, to w którym miesiącu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 4 lipca 2006 roku, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że spółka prowadzi działalność handlową i usługową. Podstawowa działalność obejmuje sprzedaż samochodów marki VOLVO, obsługę i naprawę pojazdów mechanicznych oraz sprzedaż części zamiennych. Firma dysponuje m.in. samochodami tzw. demonstracyjnymi, które służą jako pojazdy testowe dla klientów do jazd próbnych i są zarejestrowane na Spółkę. W ewidencji figurują jako towary handlowe, jako że ostatecznie, po pewnym okresie eksploatacji trafiają do klientów.

W momencie zakupu takich samochodów stosowane jest odliczenie podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. 1 o podatku VAT, w myśl którego, jeżeli towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego.W lipcu 2004 roku spółka zakupiła samochód, który zarejestrowała i który służył jako auto testowe dla klientów. Po pół roku samochód został wystawiony do sprzedaży, lecz do dnia złożenia wniosku spółce nie udało się go sprzedać. W lipcu 2006 roku spółka postanowiła zmienić przeznaczenie tego samochodu i dokumentem wewnętrznym wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy i wykorzystywać w ramach prowadzonej działalności.

Zadają Państwo pytanie, czy spółka powinna dokonać korekty podatku VAT odliczonego w momencie zakupu samochodu osobowego, widniejącego w ewidencji spółki jako towar, który obecnie spółka chce wprowadzić do ewidencji środków trwałych, jeśli tak, to w którym miesiącu.

Stoją Państwo na stanowisku, iż w wyniku zmiany przeznaczenia samochodu osobowego z towaru na środek trwały spółka utraciła prawo do odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych, należy więc, odliczyć od ww. samochodu osobowego maksymalnie 60% podatku naliczonego, ale nie więcej niż 6.000 zł oraz dokonać korekty naliczonego podatku VAT w deklaracji VAT-7 w miesiącu lipcu 2006 roku

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W myśl art. 91 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.Art. 91 ust. 7 stanowi, iż korekty podatku naliczonego dokonuje się także w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w momencie wprowadzenia przedmiotowego samochodu do ewidencji środków trwałych nastąpiła zmiana statusu tego samochodu – z towaru handlowego na środek trwały wykorzystywany do prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, zatem samochód ten przestał spełniać przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 ww. ustawy. Powyższe oznacza, że ograniczenia wynikające z ww. przepisu art. 86 ust. 3 ustawy znajdą zastosowanie, a spółka powinna dokonać skorygowania odliczonego podatku naliczonego od zakupu przedmiotowego samochodu (używanego do jazd demonstracyjnych), w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiła zmiana statusu samochodu.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253 poz. 2532 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj