Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
US.III/406-15/1100/BW/06
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/406-15/1100/BW/06
Data
2006.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
sprzęt medyczny
stawki podatku
towar używany
wyroby medyczne


Pytanie podatnika
Wg jakiej stawki VAT opodatkowana jest dostawa używanego sprzętu medycznego ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 i art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w Pana wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dostawy używanego sprzętu medycznego.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 14.04.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wpłynął Pana wniosek, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Pan jako właściciel Prywatnego Gabinetu Stomatologicznego zamierza zakupić od Zakładu Opieki Zdrowotnej używany sprzęt medyczny, w skład którego wchodzą narzędzia używane w stomatologii tj. lusterka, nakładacze, sondy, pęsety, tacki, lampa do polimeryzacji wypełnień, lampa bakteriobójcza UV, mieszalnik amalgamatu, kleszcze do ekstrakcji zębów. Zakład Opieki Zdrowotnej naliczył 22% stawkę VAT na wyżej wymieniony sprzęt. Według Pana winna być zastosowana 7% stawka VAT, gdyż sprzęt medyczny jest wymieniony w poz. 106 załącznika nr 3do ustawy o podatku od towarów i usług. Z wniosku Pana nie wynika czy cały sprzęt mający być przedmiotem dostawy jest zaliczony do wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896 ze zm.) dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, o których stanowi poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy VAT. Ponadto brak jest informacji jak długo sprzęt ten był używany przez ZOZ i czy przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w Pana piśmie złożonym w dniu 14.04.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie niniejszym wyjaśnia:

W myśl postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, stawka podatku wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku 3 do ustawy, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT stosuje się obniżoną stawkę podatku do 7%. W załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, w poz. 106 wymienione zostały jako objęte stawką obniżoną 7 %, wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU. Ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia więc wyrobów medycznych, do których można zastosować stawkę 7 %, a jedynie odsyła do ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr. 93, poz. 896 ze zm.).

Definicja wyrobu medycznego wynika z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o wyrobach medycznych, zgodnie z którą przez wyrób medyczny rozumie się narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

wytwórcę do stosowania u ludzi w celu: a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób; b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń; c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego;d) regulacji poczęć - który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o wyrobach medycznych, do obrotu i do używania mogą być wprowadzone wyroby medyczne oznakowane znakiem CE.

Prawo do zastosowania obniżonej 7% stawki VAT przy dostawie sprzętu medycznego uzależnione jest od spełnienia wymogów przewidzianych w wyżej powołanej ustawie o wyrobach medycznych.

Ponadto tut. organ wyjaśnia, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 przywołanej ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 i 2 tej ustawy przez towary używane rozumie się budynki, budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Wobec powyższego jeżeli ZOZ nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie ww. sprzętu (np. z uwagi na fakt, iż zakupy te były związane wyłącznie ze świadczeniem usług zwolnionych od VAT), a czas jego użytkowania wyniósł co najmniej pół roku, dostawa tego sprzętu jest zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeżeli w myśl wyżej powołanych przepisów przedmiotowy sprzęt nie będzie mógł być zaliczony do wyrobów medycznych lub towarów używanych dostawa jego winna być opodatkowana wg. stawki podstawowej, tj. 22%.

Wobec powyższego tutejszy organ uznał stanowisko przedstawione w złożonym wniosku za nieprawidłowe, ponieważ na podstawie podanych informacji nie można jednoznacznie stwierdzić według jakiej stawki VAT podlega opodatkowaniu dostawa przedmiotowego sprzętu, gdyż mogą tu wystąpić trzy możliwości:

1. dostawa sprzętu może być zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jeżeli był on użytkowany przez ZOZ co najmniej przez pół roku i z tyt. jego zakupu ZOZ nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego,

2. dostawa sprzętu może podlegać opodatkowaniu wg. 7% stawki VAT jeżeli nie zostały spełnione warunki wymienione w pkt 1, a sprzęt ten jest zaliczony do wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896 ze zm.) dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, tj. wymienionych w poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy VAT,

3. dostawa przedmiotowego sprzętu może również podlegać opodatkowaniu wg stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, jeżeli nie zostaną spełnione warunki wymienione w pkt 1 lub pkt 2.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj