Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/406-42/06
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/406-42/06
Data
2006.07.21



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
montaż
stolarka okienna
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT opodatkowane są usługi w zakresie montażu stolarki otworowej w budynku mieszkalnym przez podatnika będącego oraz nie będącego producentem? Czy stawkę 7% należy stosować do całej należności za wykonaną usługę (łącznie z zużytymi do jej wykonania materiałami) ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku z 16 maja 2006r. odnośnie opodatkowania 7% stawką podatku VAT montażu stolarki otworowej.


Wnioskiem z 16 maja 2006r. zwróciła się Pani z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie stawki podatku VAT na usługi budowlane.
Z wniosku wynika, iż od 1 kwietnia 2004r. prowadzi Pani działalność produkcyjno-handlowo-usługową polegającą na sprzedaży materiałów budowlanych, produkcji wyrobów stolarskich oraz zakładaniu i montażu stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Świadcząc usługi we wskazanym zakresie jest Pani jednocześnie dostawcą materiałów niezbędnych do wykonywania usługi, w tym także zakupionej u producentów stolarki okiennej i drzwiowej.
Okna, bramy garażowe kupuje Pani od producenta i montuje je u klienta, natomiast drzwi zakupuje Pani w stanie surowym. Od 1 marca 2005r. otworzyła Pani filię zakładu, gdzie zajmuje się wykańczaniem, tj. konserwacją, lakierowaniem oraz szkleniem zakupowanych drzwi w stanie surowym.
Dotychczas stosuje Pani stawkę 22% więc cena usługi budowlanej, do której wlicza się robocizna, materiały i transport jest wyższa niż u firm konkurencyjnych, które stosują stawkę 7% przez co ma Pani mniejszy krąg klientów.
W związku z tym zwraca się Pani z pytaniem, czy wykonując opisaną wyżej usługę budowlaną w zakresie montażu stolarki otworowej w budynku mieszkalnym (PKOB 11) może stosować stawkę 7%. Powyższą usługę sklasyfikowała Pani w grupowaniu PKWiU 45.42.11 - "Roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych".
Pani zdaniem świadcząc usługę we wskazanym zakresie, należy stosować do całej należności stawkę 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy.


Niniejszym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego -art. 146 ust. 2 ustawy. W myśl art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się, budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania-wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Dla rozstrzygnięcia kwestii jaką stawką opodatkowane są wykonywane przez Panią czynności, polegające na montażu w budynkach mieszkalnych stolarki otworowej decydująca jest ocena, czy czynność ta jest świadczeniem usług, czy też dostawą towaru wraz z montażem. W takiej sytuacji istotne znaczenie będzie miała treść umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy stronami, a w szczególności regulacja dotycząca przedmiotu tej umowy.
Należy jednak zaznaczyć, ze sama treść umowy nie może przesądzać o kwalifikacji wykonywanych przez podatnika czynności, a tym samym o wysokości stawki podatku, jaka powinna być stosowana. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W myśl zasad metodycznych leżących u podstaw PKWiU wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), stosowanych zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06.04.2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm. - dla celów podatkowych, także po 01.05.2004 r. (nie dłużej niż do 31.12.2006r.), stawka podatku VAT uzależniona jest od tego, kto: producent, firma usługowa czy firma handlowa, dokonuje montażu artykułów branży budowlanej.
I tak roboty instalacyjne i montażowe, wykonywane przez producenta siłami własnymi zalicza sie do tego grupowania, do którego zalicza się wyrób, artykuł (towar). Natomiast w przypadku gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem montowanych towarów budowlanych (np. okien, drzwi, bram garażowych) to czynność ta zaliczana jest do usług - robót budowlanych.
Należy podkreślić, że podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością właściwego zdefiniowania czynności (również w zakresie klasyfikacji statystycznej) oraz prawidłowego opodatkowania. Zgodnie z komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.


W odniesieniu do usług montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, począwszy od 15 lutego 2005r. stawka podatku VAT wynosi 7%, zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm). Przepis ten stanowi, iż stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy, obniża się do wysokości 7% dla towarów wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Pod poz. 19 załącznika nr 1 wyszczególniono montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy.


Pojęcie "montaż" oznacza dokonanie określonych czynności z wykorzystaniem (zużyciem, użyciem) określonych towarów. W podstawie opodatkowania robót polegających na montażu okien i drzwi przez ich producenta należy zatem uwzględnić również wartość montowanych towarów, zgodnie z postanowieniami art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jeżeli jednak w fakturze zostaną wyodrębnione materiały, robocizna, transport, to do każdej pozycji tej faktury należy zastosować właściwą stawkę podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pani producentem drzwi, natomiast okna i bramy garażowe zakupuje od innych podmiotów.Wobec powyższego, stanowisko Pani odnośnie opodatkowania stawką 7%, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy, montażu okien i bram garażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego jest prawidłowe. Również w przypadku montażu drzwi, których jest Pani producentem stawka podatku VAT wynosi 7%, jednak nie na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy lecz na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm).


Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 16 maja 2006r. oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj