Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/234/410/2006/Art. 14a
z 20 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/234/410/2006/Art. 14a
Data
2006.07.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podatek ryczałtowy od sprzedaży nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przychód ze zbycia nieruchomości podlega opodatkowaniu zryvczałtowanym podatkiem dochodowym, czy też zachodzą okoliczności spełniające warunki określone w art. 10 ust. 1 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, iż:zajęte przez Państwa stanowisko we wniosku z dnia 13.07.2006r w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 13.07.2006r zwrócili się Państwo o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz.60 z póżn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art.14a § 2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż na podstawie umowy sprzedaży w dniu 5 lipca 1995r i umowy zamiany w dniu 17 października 1998r stali się Państwo właścicielami nabytej na zasadach wspólności ustawowej nieruchomości wraz z budynkiem drewnianym. Po wyremontowaniu budynku od dnia 26 czerwca 2000r zamieszkiwali Państwo tę nieruchomość. W dniu 18 marca 1999r po uzyskaniu decyzji Burmistrza Gminy Wawer wyburzono drewniany budynek i rozpoczęto budowę nowego budynku. Zgłoszenia zakończenia budowy budynku mieszkalnego dokonano w dniu 23.08.2002r – przyjęcie obiektu do użytkowania przez Urząd Dzielnicy w dniu 11.02.2003r. Następnie w dniu 06.04.2006r dokonali Panstwo zbycia nieruchomości. Zdaniem Państwa przychód uzyskany ze zbycia w/w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie :

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c)prawa wieczystego użytkowaniu gruntów,d)innych rzeczyjeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych pod lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści powyższego przepisu wynika, że ustawodawca nie traktuje jako odrębnego źródła przychodu sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Nie można więc rozpatrując w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również kodeksu cywilnego, zasadność opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości rozdzielać części składowe tej nieruchomości. W związku z tym biegu pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy, nie należy liczyć odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Przyjąć trzeba, że bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku nie ma znaczenia

W przedstawionym stanie faktycznym budynek mieszkalny został wybudowany w 2002r, na gruncie nabytym na podstawie umowy sprzedaży z dnia 05.07.1995r i umowy zamiany z dnia 17.10.1998r. Dlatego tez sprzedaż tej nieruchomości dokonana w dniu 06.04.2006r, a więc po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w nieruchomości 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi źródła przychodu i tym samym nie podlega opodatkowaniu 10 % zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że zajęte przez Państwa stanowisko we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj