Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-76/06
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-76/06
Data
2006.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
najem
rezygnacja ze zwolnienia
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Sposób rozliczeń w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w rolnictwie, w sytuacji rezygnacji ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT przy równoczesnym świadczeniu usług najmu ?


Wnioskiem z dnia 29.03.2006r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy jest uprawniony, w składanej kwartalnej deklaracji VAT - 7K, do rozliczania podatku należnego i naliczonego z tytułu najmu i rolnictwa w sytuacji rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji Strona prowadząc działalność rolniczą zamierza zrezygnować z ryczałtu i rozliczać się z podatku VAT na zasadach ogólnych. Dodatkowo wnioskodawca świadczy usługi najmu, dla rozliczenia których składa kwartalne deklaracje VAT - 7K.

Zdaniem Strony jest ona uprawniona do składania jednej deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług, w której rozliczy podatek należny i naliczony zarówno z najmu, jak i rolnictwa.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podatników pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów majątkowych.

Na podstawie art. 5 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

W powołanej ustawie ustawodawca uregulował tryb rozliczania się z organem podatkowym przez małego podatnika, którego definicja została zamieszczona w art. 2 pkt 25 ustawy, zgodnie z którym małym podatnikiem jest podatnik podatku od towarów i usług:

    a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro;
    b) prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonanie usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 30 000 euro.

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (art. 99 ust. 2 ustawy).

Mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej oraz podatnicy, o których mowa w art. 43 ust. 3 (rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, który zrezygnował ze zwolnienia), wykonujący wyłącznie czynności wymienione w art. 43 ust. 3, mogą również składać deklaracje podatkowe za okresy kwartalne (...) (art. 99 ust. 3 ustawy).

Odwołując się do treści rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 89, poz. 852) tut. organ podatkowy wskazuje, iż deklarację dla podatku od towarów i usług VAT-7 i VAT-7K (którą składa Podatnik) składają podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy (dokonujący transakcji krajowych i wewnątrzwspólnotowych zgodnie z w/w art. 5 ustawy o VAT) rozliczający podatek odpowiednio:
- za okresy miesięczne, zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy;
- kwartalnie, zgodnie z art. 99 ust. 2 lub 3 ustawy.

Mając na względzie powyższe oraz biorąc po uwagę fakt, iż Strona jest czynnym podatnikiem podatku VAT z tytułu świadczenia usług najmu, może ona w składanej obecnie deklaracji VAT - 7K rozliczać także wykonywanie czynności w rolnictwie (po spełnieniu n/w przesłanek warunkujących prawo podatnika do rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego):

- stosownie do treści art. 43 ust. 3 i 4 ustawy o VAT rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:

  1. dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł. oraz
  2. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2 oraz
  3. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.Rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj