Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/122/PDI/415-18/06
z 17 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/122/PDI/415-18/06
Data
2006.08.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
najem
przyspieszona amortyzacja


Pytanie podatnika
Czy można zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji dla wynajmowanego lokalu użytkowego ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani L. z dnia 28.05.2006 r., uzupełnionego w dniu 14.07.2006 r., o interpretację przepisów dotyczącą możliwości zastosowania przyspieszonej amortyzacji dla wynajmowanego lokalu użytkowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Podatnik jest pierwszym właścicielem lokalu użytkowego,zakupionego od spółdzielni mieszkaniowej, który wynajmuje od momentu zakupu tj., od 01.03.1998 r. Uzyskiwane dochody z tytułu najmu tego lokalu opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg skali 19% (zasady ogólne). Wyżej wymieniony lokal nie był użytkowany przed jego nabyciem przez Podatnika. Do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu tego lokalu Podatniczka zaliczała amortyzację, którą naliczała wg stawki 2,5%. Ponadto Podatniczka nie jest osobą prowadząca działalność gospodarczą.

Czy według wyżej wymienionego stanu faktycznego można zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji dla wynajmowanego lokalu użytkowego?

Zdaniem Podatnika dotychczas przyjęta przez Niego stawka amortyzacji 2,5% jest nieprawidłowa, gdyż w Jego przypadku można zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji z uwagi na to, iż lokal użytkowy jest wynajmowany od 1998 r.

Zgodnie z art. 22 b ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają wartości niematerialne i prawne (w tym spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego art. 22 b ust. 1 pkt. 2) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, oddane przez podatnika do używania m.in. na podstawie umowy najmu.

Jak z powyższego wynika spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego nie zostało przez ustawodawcę zaliczone do środków trwałych lecz do wartości niematerialnych i prawnych. Konsekwencją takiej kwalifikacji jest fakt, że wartość początkową tego prawa ustala się na podstawie ceny nabycia w drodze kupna, określonej zgodnie z art. 22 g ust. 3 wyżej wymienionej ustawy lub według metody uproszczonej zgodnie z art. 22 g ust. 10.

Za cenę nabycia w drodze kupna uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, tj. koszty opłat notarialnych, skarbowych, prowizji. Natomiast w przypadku metody uproszczonej ustawodawca przewiduje, iż można ustalić wartość początkową w/w lokalu użytkowego, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988,00 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą do celów podatku od nieruchomości.

Roczna stawka amortyzacji dla wartości niematerialnych i prawnych uwzględniająca za wartość początkową cenę nabycia zakupionego przez Panią lokalu użytkowego wynosi 2,5%. Stawka amortyzacji dla wynajmowanego lokalu użytkowego, którą Pani zastosowała - jest prawidłowa.

W świetle powołanych przepisów brak jest podstaw do przyjęcia przez Panią okresu amortyzacji tego lokalu w okresie 10 lat i ustalenia w związku z tym rocznej stawki amortyzacji w wysokości 10%, ponieważ nie spełniona jest przesłanka wynikająca wprost z art. 22 j ust. 3 pkt 1 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z niego bowiem, że podwyższoną stawkę amortyzacji można zastosować jedynie dla budynków (lokali) i budowli używanych przed ich nabyciem przez okres co najmniej 60 miesięcy, a Pani jest pierwszym właścicielem przedmiotowego lokalu.

Również argument podniesiony przez Panią we wniosku, dotyczący Pani wieku nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

A zatem przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie możliwości ustalenia innej niż dotychczas stosowanej stawki amortyzacyjnej w świetle zgromadzonego materiału dowodowego jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj