Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włoszczowej
PD/415/4/06
z 23 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415/4/06
Data
2006.06.23



Autor
Urząd Skarbowy we Włoszczowej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w związku z wypłatą przez pracodawcę środków na częściowy zwrot kosztów poniesionych na doskonalenie zawodowe nauczycieli placówek oświatowych zwolnienie od podatku następuje na mocy art. 21 ust 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) czy na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08,1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity z 4 stycznia 2005 r. (Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm. ) w odpowiedzi na pismo z dnia 30.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji z zakresu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych postanowił uznać stanowisko zajęte we wniosku za prawidłowe.

W złożonym wniosku przedstawił Podatnik pytanie z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych . Pytanie dotyczyło kwestii czy w związku z wypłatą przez pracodawcę środków na częściowy zwrot kosztów poniesionych na doskonalenie zawodowe nauczycieli placówek oświatowych zwolnienie od podatku następuje na mocy art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) czy na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy .

Zdaniem Podatnika zwolnienie od podatku środków wypłaconych przez pracodawcę na częściowy zwrot czesnego w związku z doskonaleniem zawodowym nauczycieli o którym mowa w art. 70a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela przysługuje na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu skarbowego w zakresie przedstawionego pytania po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w myśl którego wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń pieniężnych przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Przepis powyższy odzwierciedla sytuację zaistniałą w Waszej placówce gdzie świadczenia powyższe przyznane zostały na mocy odrębnego aktu prawnego, który reguluje zasady finansowania i doskonalenia zawodowego nauczycieli tj. art. 70a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.). W myśl powołanego przepisu w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego z uwzględnieniem doradztwa metodycznego w wysokości 1 % planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenie nauczycieli z zastrzeżeniem ust. 2.

Szczegółowe zasady i tryb dystrybucji wydzielonych w myśl wskazanego przepisu środków na dofinansowanie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Nr 46, poz. 430).

Zgodnie z § 2 ust. 2 w/w rozporządzenia ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli , przyznanych na podstawie art. 70a ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela dofinansowuje się w części lub w całości:
a. opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli
b. opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące , seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki
c. koszty przejazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli , którzy na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły lub placówki uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego a w szczególności uzupełniają bądź podnoszą kwalifikacje.

Tak więc stanowisko Podatnika zawarte we wniosku że zwolnienie od podatku dochodowego świadczeń wypłaconych na częściowy zwrot kosztów czesnego następuje na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Ponadto zauważa się że powołany przez wnioskodawcę przepis art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia od podatku dochodowego świadczenia pomocy materialnej dla uczniów studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia , pochodzące z budżetu państwa , budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni przyznawane na podstawie przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym , o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj