Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423/82/06/MK
z 21 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423/82/06/MK
Data
2006.08.21



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Korekta deklaracji

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
złożenie deklaracji
zobowiązanie podatkowe


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy konieczności złożenia korekt deklaracji CIT-2 za 2005r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, z dnia 25.05.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 29.05.2006r.), uzupełnionego o opłatę skarbową dnia 20.06.2006r. (data nadania w UPT dnia 16.06.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, odnośnie konieczności złożenia korekt deklaracji CIT-2 za 2005r.Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka w ciągu roku 2005 składała deklaracje podatkowe CIT-2, a wynikające ze złożonych deklaracji zobowiązania podatkowe z tytułu CIT-2 zostały przez spółkę regulowane w terminie. W miesiącu styczniu 2005r. miała miejsce transakcja wniesienia aportem spółki X do Spółki Y. W wyniku tej transakcji spółka X miała trudności z prawidłowym przypisaniem do poszczególnych miesięcy przychodów i kosztów (okres styczeń - październik 2005). Po wielu konsultacjach z doradcami podatkowymi i wyliczeniu poprawnych miesięcznych przychodów i kosztów Spółka zamierzała złożyć korekty miesięcznych deklaracji CIT-2 za okres styczeń - październik 2005r. Spółka jednak nie dokonała i nie złożyła korekt w/w deklaracji z uwagi na fakt, że zeznanie roczne za 2005r. wysłane zostało w dniu 31.03.2006r. do urzędu skarbowego i zawierało poprawnie ustalone przychody i koszty związane z wniesieniem aportem przedsiębiorstwa, które nie spowodowało zwiększenia zobowiązania podatkowego za 2005r.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że w wyniku nie zwiększenia się zobowiązania podatkowego za 2005r. nie jest zobowiązana do składania korekt deklaracji CIT-2 za 2005r.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest nieprawidłowa.

Kwestię korygowania deklaracji podatkowych normują przepisy art. 81 i 81b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którymi podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Uprawnienie do złożenia korekt ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą i przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej, postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Zgodnie natomiast z art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Z przytoczonych przepisów wynika zatem, iż złożenie korekty deklaracji ma na celu poprawienie błędów, które zostały popełnione przez podatnika przy jej sporządzaniu, tj. może dotyczyć określenia wysokości zobowiązania podatkowego, wysokości nadpłaty lub zwrotu podatku, a także wykazanych przychodów i kosztów oraz innych danych zawartych w treści deklaracji. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w złożonych do urzędu skarbowego deklaracjach CIT-2 za okres styczeń - październik 2005r., Spółka wykazała nieprawidłową wysokość uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów związanych z wniesieniem do Spółki aportu w postaci przedsiębiorstwa. W związku z powyższym w/w deklaracje CIT-2 zawierają błędne dane i wymagają skorygowania poprzez złożenie przez Spółkę deklaracji korygujących, bez względu na fakt, iż w złożonym zeznaniu rocznym CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2005r. Spółka wykazała prawidłową wysokość przychodów i kosztów ich uzyskania. Skorygowanie tych deklaracji niemożliwe byłoby tylko w jednym przypadku, tj. gdyby w danym momencie toczyła się kontrola podatkowa lub postępowanie podatkowe wobec podatnika (art. 81b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Tym samym złożenie zeznania CIT-8 za dany rok nie jest okolicznością uniemożliwiającą poprawienie uprzednio złożonych deklaracji CIT-2.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj